Dziś uroczystość ku czci patrona Zielonej Góry

15:49

19 maja 2017

Aurelia Adaszyńska

Dziennikarz Radia Zielona Góra

W Zielonej Górze odbędą się dziś uroczystość ku czi jej patrona św. Urbana I. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18:00 w kościele pw. św. Urbana I na osiedlu Braniborskim. Nabożeństwu, w intencji zielonogórzan, będzie przewodniczył ks. biskup Tadeusz Lityński. Na zakończenie odbędzie się uroczysta procesja.

Jak przypomina Walerian Piotrowski, z komitetu społecznego odpowiedzialnego za powołanie św. Urbana I patronem Zielonej Góry, za całą inicjatywą stoją Zbyszko i Leszek Stojanowscy-Han, którzy przekonywali, że najbardziej odpowiednim dla miasta opiekunem jest właśnie św. Urban I, patron winiarzy, ogrodników i dobrego urodzaju:

W listopadzie 2009 roku rada miasta przyjęła oświadczenie, w którym wyraziła chęć przyjęcia św. Urbana I patronem Zielonej Góry i zwróciła się z prośbą do władz kościelnych o uznanie go opiekunem miasta. Uroczyste przyjęcie patronatu odbyło się na specjalnie zwołanej sesji Rady Miasta 5 września 2010 roku. Tego samego dnia na Starym Rynku, podczas obchodów Dni Zielonej Góry, nastąpiło publiczne ogłoszenie patronatu św. Urbana I nad Zieloną Górą:

W przyszłym roku w Zielonej Górze powstanie również pomnik św. Urbana I. Monument stanie na placu koło Filharmonii Zielonogórskiej.

Dodaj komentarz