Jarosław Biernacki: „W przypadku Straży Miejskiej złamano prawo”

15:14

14 lipca 2017

Paweł Ptaszyński

Radio Zielona Góra
dziennikarz
p.ptaszynski[at]rzg.pl

Aurelia Adaszyńska

Dziennikarz Radia Zielona Góra

Były zastępca komendanta Straży Miejskiej, Jarosław Biernacki, podczas wczorajszej konferencji prasowej zarzucił władzom miasta nieprawidłowości w działaniu straży w Zielonej Górze.

Podczas konferencji mowa była o kilku zarzutach. W ocenie Jarosława Biernackiego, komendant Straży Miejskiej przed 1 maja nie miał umocowania prawnego do zarządzania.

Innym zarzutem podniesionym przez byłego zastępcę komendanta jest wydawanie dyspozycji strażnikom miejskim przez dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, a to jest według Biernackiego łamaniem ustawy o strażach. – Do tego nie ma prawa, bo w myśl ustawy przełożonym straży jest prezydent – dodaje Biernacki.

Były zastępca komendanta straży twierdzi, że informował wielokrotnie prezydenta jako przełożonego o nieprawidłowościach.

Jarosław Biernacki poinformował wczoraj, że złożył do prokuratury doniesienie, a ta wszczęła śledztwo w sprawie rzekomego przekroczenia uprawnień.

O komentarz do tej sprawy poprosiliśmy dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Waldemara Michałowskiego, a także wiceprezydenta Zielonej Góry, Krzysztofa Kaliszuka. Obaj nie chcieli komentować sprawy. Biuro prezydenta miasta nie przesłało nam do tej pory swojego stanowiska.

Jarosław Biernacki od 2005 roku szefował straży gminnej Gminy Zielona Góra, po połączeniu miasta z gminą został zastępcą komendanta straży miejskiej. W maju otrzymał jednak wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy i płacy i został przeniesiony na stanowisko strażnika. Podczas czerwcowej sesji Rady Miasta, Biernacki apelował do zielonogórskich radnych o zainteresowanie się jego sprawą. Biernacki gościł również na antenie Radia Zielona Góra, w rozmowie z Januszem Życzkowskim tłumaczył, jak został potraktowany przez miasto.

Całość rozmowy do odsłuchania tutaj.

Jedna myśl na temat “Jarosław Biernacki: „W przypadku Straży Miejskiej złamano prawo””

  1. Niech radio zapyta prezydenta dlaczego kryje bezprawne działanie spółek miejskich. Niebawem wyjdzie na jaw ze był informowany o nieprawidłowościach i nic nie robił. To jest klika i jak nigdy nie byłem za pisem tak teraz zaczynam wierzyć że tylko oni tą klikę pogonią i spółki będą działaly zgodnie z prawem.

Dodaj komentarz