O poziomie zanieczyszczenia powietrza w Zielonej Górze

14:22

17 lutego 2017

Aurelia Adaszyńska

Dziennikarz Radia Zielona Góra

Czy poziom zanieczyszczenia powietrza w Zielonej Górze jest niebezpieczny dla naszego zdrowia? Jakie środki należy podjąć, by ograniczyć niską emisję? Odpowiedzi, między innymi na te pytania, próbowali znaleźć uczestnicy spotkania, które zorganizowało dziś zielonogórskie koło Nowoczesnej.

Jak podkreślał Andrzej Żywień, przedstawiciel ugrupowania, o kiepskiej jakości powietrza mówi się w całym kraju. W Zielonej Górze może ten problem nie jest tak palący, jak w Krakowie czy Warszawie, ale nie należy tego tematu bagatelizować:

Jolanta Fedak, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze, która była gościem spotkania, tłumaczyła, że Zielona Góra na tle innych miast nie wypada źle. Natomiast coraz więcej osób ma świadomość tego, jak szkodliwy dla ludzkiego organizmu jest smog:

Dr Piotr Ziembicki z Instytut Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego, tłumaczył, że Zielona Góra w porównaniu do miast położonych np. na Śląsku, nie wypada źle. Problem jednak istnieje, ponieważ przekroczenia niektórych substancji szkodliwych dla zdrowia występują. Dlatego trzeba zastanowić się, co zrobić, by zapobiegać takim sytuacjom. To zadanie należy przede wszystkim do miasta:

– Jak na razie miasto nie współpracuje z uczelnią w zakresie poprawy stanu powietrza w mieście – dodaje Ziembicki:

Jak już informowaliśmy na naszej antenie, miasto w walce o czyste powietrze chce przeprowadzić inwentaryzację źródeł energii, z których korzystają mieszkańcy. Spis zostanie przeprowadzony najprawdopodobniej w marcu i kwietniu. Obszary, gdzie najwięcej spala się niewłaściwego opału i najczęściej eksploatowane są przestarzałe kotły, w pierwszej kolejności zostaną objęte wsparciem ze strony miasta. A mowa o dofinansowaniu wymiany pieców na nowoczesne urządzenia grzewcze.

Jedna myśl na temat “O poziomie zanieczyszczenia powietrza w Zielonej Górze”

  1. Co zrobiła POprzednia rządząca kpalicja{przepraszam muszę splunąć)PO-PSL,która teraz rozsiada się za stołem i żąda działań.A 8 lat kombinowali.Was czas się skończył.Przecież problem zanieczyszczonego powietrza nie wynikł teraz za rządów PiS.Istniał już za czasów gdy PO była zainteresowana REPRYWATYZACJĄ W WARSZAWIE i AMBER GOLD

Dodaj komentarz