Trwa wojewódzki zjazd OSP – wybierają nowy zarząd

12:28

1 kwietnia 2017

Aurelia Adaszyńska

Dziennikarz Radia Zielona Góra

Dbają o bezpieczeństwo i niosą pomoc, uczą pierwszej pomocy, biorą czynny udział w życiu lokalnych społeczności – mowa o strażakach ochotnikach. W Lubuskiem jest ich prawie dwanaście tysięcy.

Lubuscy strażacy ochotnicy są zrzeszeni w trzystu czterdziestu ośmiu jednostkach OSP. Co istotne, sto trzydzieści siedem oddziałów jest włączonych do krajowego rejestru ratowniczo-gaśniczego. To jednostki szybkiego reagowania, które są w dyspozycji komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej.

Dziś w Sali Kolumnowej UMWL w Zielonej Górze odbywa się IV Zjazd Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Ochotniczej Straży Pożarnej. Jak mówi Edward Fedko, prezes lubuskiego oddziału OSP, minęło pięć lat, w związku z tym czas na podsumowanie tych działań, które miały miejsce w mijającej kadencji oraz wytyczenie kierunków aktywności na kolejne lata. Podczas obrad wybrane zostaną także nowe władze:

Jak podkreśla Fedko, lubuski oddział Ochotniczej Straży Pożarnej nie ma sobie równych jeżeli chodzi o pozyskiwanie środków zewnętrznych – krajowych i unijnych. W ostatnich latach, dzięki dofinansowaniu, możliwy był zakup specjalistycznego sprzętu, pieniądze pozwoliły także na modernizację remiz. Dzięki temu strażacy ochotnicy są jeszcze bardziej skuteczni:

Jak podkreśla bryg. Dariusz Mach, szef Państwowej Straży Pożarnej w Zielonej Górze, strażacy zawodowi wspólnie z ochotnikami tworzą jeden organizm:

Jak dodaje Elżbieta Polak, dyrektor Zarządu Wykonawczego Związku OSP RP Województwa Lubuskiego, poza udziałem w akcjach ratowniczo-gaśniczych czy wyjazdach do wypadków, strażacy ochotnicy organizują turnieje pożarnicze, a także obozy i kolnie dla dzieci i młodzieży. Ponadto, uczestniczą w wielu ważnych wydarzeniach:

Edward Fedko został wybrany na czwartą kadencję.

Dodaj komentarz