Ule miejskie w Zielonej Górze?

15:31

1 września 2017

Aurelia Adaszyńska

Dziennikarz Radia Zielona Góra

Po Paryżu, Kopenhadze, Nowym Jorku i Warszawie czas na Zieloną Górę. Radna PiS Bożena Ronowicz, chce by w naszym mieście pojawiły się ule. Jak tłumaczy, pasieki można ulokować na dachach budynków, a także w parkach. Inicjatywa ma charakter proekologiczny i jest związana z masowym wymieraniem pszczół:

Radna Ronowicz dodaje, że w Polsce na instalację uli, jako jeden z pierwszych, zdecydował się warszawski hotel Regent. Pasieka została ulokowana na dachu budynku. Ule znajdują się także na Pałacu Kultury:

Inicjatywę radnej popiera Paweł Sulatycki, prezes rejonowego koła pszczelarzy w Zielonej Górze. W jego ocenie, znajdzie się wielu chętnych do uprawiania pasiek w mieście:

Sulatcyki dodaje również, że miejski miód często ma mniej zanieczyszczeń, niż ten z pasiek rozstawianych m.in. na polach uprawnych:

By ule miejskie mogły zaistnieć w Zielonej Górze, trzeba będzie wprowadzić szereg zmian w regulaminach miejskich, mowa m.in. o uchwale dotyczącej czystości i porządku. Do tematu będziemy jeszcze wracać.

Jedna myśl na temat “Ule miejskie w Zielonej Górze?”

  1. Brawo pani Ronowicz za niezwykle potrzebną inicjatywę. Pszczoły giną masowo przez to, że środki ochrony roślin uważane dotychczas za nieszkodliwe dla pszczół okazały się jednak szkodliwe. Pszczoły bezpośrednio od nich nie zdychają, jednak mają na tyle uszkodzony mózg, że nie mogą trafić do ula. Przestrzeń miejska okazała się więc dla pszczół wiele bezpieczniejsza niż wiejska. Również w Berlinie na wielu dachach są pasieki z korzyścią dla pszczelarzy i okolicznych terenów zielonych. Na przykład pasieka na dachu urzędu skarbowego w dzielnicy Steglitz, który znajduje się w sąsiedztwie ogrodu botanicznego.
    http://www.tagesspiegel.de/berlin/imker-in-berlin-fleissige-bienen-auf-dem-finanzamt-steglitz/13781128.html

Dodaj komentarz