Orkan Ksawery w Zielonej Górze. Miasto bez prądu

18:04

5 października 2017

Piotr Kuśnierz

Dziennikarz Radia Zielona Góra

p.kusnierz@rzg.pl

Aurelia Adaszyńska

Dziennikarz Radia Zielona Góra


Ulica Krępowska na Chynowie, Zielonogórska w Ochli czy Wyspiańskiego i Park Tysiąclecia w centrum miasta. W tych miejscach, z powodu silnego wiatru, złamało się kilka drzew. Służby porządkowe apelują o pozostanie w domach. Prędkość wiatru może dziś przekraczać 100 kilometrów na godzinę.

Aktualizacja 20:00:

W Zielonej Górze nadal wieje. Całe miasto jest bez prądu. Na drogach i chodnikach, w wielu miejscach zalegają połamane drzewa i gałęzie.

Drzewa uszkodziły także samochody. Jak informuje portal poscigi.pl, do niebezpiecznego zdarzenia doszło na Botanicznej. Drzewo spadło tam na samochód nauki jazdy. Instruktor i kursantka trafili do szpitala.

Strażacy cały czas otrzymują telefony z prośbą o pomoc. Do tej pory odnotowano już ponad 200 zgłoszeń.

Na ten moment nie jest znana godzina przywrócenia napięcia w sieci. Zaleca się nie opuszczanie domów.  Ponadto, zalecana jest ostrożność przy używaniu otwartego ognia do oświetlania pomieszczeń.

Aktualizacja 21:00:

Zielona Góra nadal bez prądu. Zalecana szczególna ostrożność dla kierowców i pieszych. Ulice są nie oświetlone. Doszło do czterech zdarzeń drogowych.

Aktualizacja 22.30:

W Zielonej Górze nadal większość mieszkańców pozostaje bez prądu. Na zwołanym briefingu Sztabu Kryzysowego, prezydent miasta oraz komendanci PSP i KMP poinformowali, że służby pracują na najwyższych obrotach. Strażacy otrzymali już ponad 300 zgłoszeń. Około 60 jednostek PSP,  zarówno w mieście, jak i na terenie całego powiatu, stara się usunąć połamane drzewa z dróg. Następnie rozpocznie się usuwanie konarów z prywatnych posesji.

Policja odnotowała około 150 zgłoszeń. Większość z nich jest związana z nieprzejezdnością dróg oraz uszkodzeniami pojazdów, na które spadły gałęzie i konary drzew. Odnotowano jedno poważne zdarzenie. Na samochód nauki jazdy spadło drzewo. Instruktor leży w szpitalu. Ponadto, doszło do czterech niegroźnych potrąceń.

W całym regionie bez prądu jest około 250 tys. mieszkańców. W Zielonej Górze zasilanie powróciło m.in na os. Przyjaźni. Energetycy nie są jednak w stanie określić, kiedy prąd wróci do wszystkich części miasta. Ze względu na brak zasilania, niektóre osiedla mogą mieć problem z wodą i odbieraniem ścieków. Więcej informacji na temat włączenia zasilania, miasto ma podać po północy.

Policja prosi, aby jeżeli nie ma takiej potrzeby, pozostać w swoich domach. Kierowcy proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności.

Najświeższe informacje na bieżąco publikujemy na naszym profilu na Facebooku.

 

48 myśli na temat “Orkan Ksawery w Zielonej Górze. Miasto bez prądu”

 1. A jak sie maja kultowe topole i poniemieckie lipy?
  Dlugo nie trzeba bylo czekac aby zycie zweryfikowalo obroincow starych sprochnialych groznych drzew.

 2. Widziałam to zdarzenie na Botanicznej, ominęłam je, a chwilę później w jadące auto wleciało w szybę drzewo.
  Cały czas słychać straż i karetki na sygnale.
  Te godziny pokazują nam ile jest drzew do wycięcia w Zielonej Górze, które są bardzo niebezpieczne.

 3. XXI w. …..szkoda gadać. Drzewa przy torach,drzewa przy liniach wysokiego napięcia, spruchniałe słupy z prądem albo poniemieckie betonowe…..brak myślenia u tych,którzy za to odpowiadają. Przecież to nie wina kabelka,ktory wpadł komuś do szklanki z wodą…..

 4. nie całe miasto, DS1 na Podgórnej 50 i 1 wieżowiec przy Władysława IV mają prąd!!! jak to możliwe???

 5. Wie ktoś czy gdzieś jakiś cpn ma prąd ? Koniecznie ! Dziękuje

 6. Na zastalowskim byl prąd ale pękła a kryptorurka poprzecznie rymplowana na bulgulatorze z przyczłapką i znowu nie ma prądu…

 7. Nie całe Przyjaźni ma prąd. Budziszyńska, część Węgierskiej i Kraljevskiej nadal czeka

 8. Grazka ma racje wczorajsza wichury i wcześniejsze ulewy- podtopienia- pokazały że Zielona Góra to miasto zaniedbane- totalny brak tzw, przeglądów- gdzie te zgkim- y- wodociągi itp- tam pracuje ” chmara ” ludzi- a nie ma za nic odpowiedzialności- dopiero jak się wali to latają ” jak z pieprzem „.

 9. Mogę komuś przynieść nieco prądu we wiaderku, proszę podawać adresy.

 10. Jak poproszę pół wiaderka, ale takiego trójfazowego, coby moja snopowiązałka chciała go jeść.

 11. Czy ktoś wie kiedy Racula, Ochla, Zawada,Sucha i Drzonków będzie miała prąd czy Dzielnica Nowe Miasto jest gorsza?

 12. Jaja sobie robią!!! W mieście brak prądu nie jest tak odczuwalny jak na wsi, gdzie nie mamy sklepów, restauracji i robimy zapasy w zamrażalkach. Przecież zaraz będzie DOBA bez prądu, całe jedzenie trzeba będzie wyrzucić do śmieci!!! Kiedy podłączycie NOWE MIASTO?

 13. W dzielnicy Nowe Miasto caly czas nie ma pradu. Kilkanascie tysiecy ludzi siedzi w egipskich ciemnościach i z niedowierzaniem slucha jak to sobie wszyscy w radiu gratuluja po udanej akcji. A co z nami???

Dodaj komentarz