Eksperyment na wzgórzach. Czy mamy co oglądać?

12:08

31 lipca 2017

Janusz Życzkowski

Z-ca redaktora naczelnego,
Radia Zachód S.A. ds.
Radia Zielona Góra,
red. publicystki i internetu
fb.com/janusz.zyczkowski

Urząd Miasta nie ustaje w wysiłkach, by przekonać mieszkańców do idei budowy wieży widokowej na Wzgórzach Piastowskich. Jednym z elementów kampanii był wyjazd na niemiecką wyspę Rugia, gdzie od 2013 r. funkcjonuje podobny obiekt. Kilkadziesiąt osób z Zielonej Góry, w tym mieszkańcy, społecznicy i dziennikarze mogli przekonać się jaki jest widok z punktu usytuowanego w centrum przyrodniczym oraz poznać walory ścieżki w koronach drzew.

Radio Zielona Góra wykorzystało wyjazd by przygotować film, w którym zestawiamy widok ze Wzgórz Piastowskich oraz ten, który rozpościera się z niemieckiej wieży na wyspie Rugia.

Jak oceniacie walory krajobrazowe? Czy w tym kontekście budowa wieży w Zielonej Górze ma uzasadnienie?

16 myśli na temat “Eksperyment na wzgórzach. Czy mamy co oglądać?”

 1. Prezydent ośmiesza się tą inwestycją i parcie na jej wykonanie smierdzi jaką ustawką, co do wykonania. Wycieczkę sfinansowała niemiecka firma, która potencjalnie miałaby wykonywac podobna wieżę w Polsce, wiec jest to podejrzane. Koszt wejscia na wieżę to prawie 50 zł więc bardzo drogo a na koniec widok, u nas drzewa i jakies blokowisko betonowe tam park, klify, morze bałtyckie, jezioro wewnętrzne, ośrodki i róznorodne ukształtowanie terenu. Tylko ktoś kto nie potrafi liczyc porywa się na taką inwestycję, nie ma zmysłu biznesowego czyli urzedniczyna, który wydaje lekką ręką kasę podatnika i pieniędze z unii…

 2. Budowa WIEŻY a nie żadnej „ścieżki w koronach” za miliony. Prosta wieża z drewna albo metalu jak na Kalenicy.

 3. Pytanie brzmi, czy dla prezydenta ważniejsza jest firma lobbująca za budową tej wieży, czy publiczne pieniądze i potrzeby mieszkańców, którzy tej wieży nie potrzebują, szczególnie w tamtym miejscu.
  Proponuję pieniądze na niepotrzebną wieżę, przeznaczyć na zadaszenie amfiteatru, co znacznie rozszerzy jego użyteczność dla mieszkańców, a którego stan jest obecnie wstydem dla całego miasta.

 4. Czy ktoś chce załatwić sobie wieżą emeryturę?
  Sprawa za bardzo śmierdzi a dalej próbują na siłę wcisnąć ten bubel..

 5. Pan redaktor nie podszedł uczciwie do tematu, ponieważ porównał widok z 40-metrowej wieży na Rugii do widoku z drona na wysokości 30 metrów. Był przecież robiony widok z drona na wysokości 50 metrów i jest on znacznie ciekawszy i korzystniejszy. Wypowiadały się o tym osoby w komentarzach pod tamtym filmem, dodatkowo jest dzisiaj na stronie RZG wypowiedź radnego Sapy, który mówi, że nasza ewentualna wieża powinna mieć minimum 50 metrów.
  Reasumując – dla uczciwości RZG powinno zamieścić też widok Wzgórz Piastowskich z wysokości 50 metrów.

 6. Po co widok z 50 metrów skoro nie zrobią takiej wieży?
  Pokażą jedno a później zrobią drugie i umyją ręce mówią że przecież jako miasto nic nie pokazali. Strata publicznych pieniędzy dla prywatnych interesów i każdy to widzi

 7. To juz smierdzi przekretem bo jak nazwac ten upor za tak drogim wariantem co jak zreszta widac nie ma zadnego sensu ekonomicznego bo widoki nieszczególne, wstep drogi a i utrzymanie swoje wyniesie.Kto i ile bokiem dostanie za tak drogi projekt bo by isc w zaparte dalej to juz trzeba byc niezbyt rozgarnietym albo chorym……..

 8. Dziś ten z PO radny Sapa kompletnie odleciał. Napisaali w wyborczej, że on chce wieżę aż 50 metrową z jeszcze większymi atrakcjami, oświetleniem, infrastrukturą rozrywkową, czyli jakies 60-100 mln. Robic lunapark z pieniadze z rewitalizacji to sie w głowie nie mieście ale trzeba pozwolić mówić głupcom to sami się zaorają i skompromitują. Tak się cieszę, że takiego politycznego samobója sobie strzelił bo większego nie mogł, pamietajcie o tym podczas wyborów za rok.

 9. Panie Prezydencie szanowny, zrób Pan krok w tył, ogarnij się, w razie zamiast budować więżę w Piastowskim Lesie rozbuduj Pan i otwórz (na pewno za mniejszą kasę!) Wieżę Braniborską, z której jest mega widok… Ludzie na pewno przyjdą. A za oszczędzoną kasę zróbcie w końcu porządek z akwenami w Ochli bo to wyjątkowo niewykorzystany potencjał: piękny, naturalny las, duża możliwość rozbudowy, kasa z Unii będzie na bank, naprawdę nie trzeba wiele by to w końcu wyglądało. I w końcu będzie gdzie w ZG w fajnych warunkach tyłek zamoczyć. To jest niezbędna inwestycja z której Zielonogórzanie pozytywnie by Cię Januszku Kubicki rozliczyli !!!!!!!!!!!!

 10. Andy, wieża 50-metrowa na tak niewielkich wzgórzach to jak namiocik w spodniach: niby fajnie, ale po prostu nie wypada.

 11. Kontakt z naturą, w tym wypadku z lasem, powinien maksymalnie ograniczać ingerencję w postaci sztucznych budowli. Co innego wieże widokowe w zróżnicowanym, pięknym krajobrazie górskim, czy wykorzystanie istniejących wież, np. kościołów, ratuszów itp. do oglądania z góry miast. Zgadzam się w pełni z kikiki, by przeznaczyć środki na rewitalizację akwenów w Ochli. Czym innym są zadaszone baseny, czym innym zaś miejsca takie, jak basen w Ochli położony wśród lasów. Czy naprawdę musimy rezygnować z bliskiego kontaktu z żywą przyrodą? I znów – czym innym jest posiłek w restauracji (jest ich trochę w mieście), a czym innym piknik na trawie.

 12. Oczywiście że jest co oglądać. Zawsze jest co oglądać nawet jak okolica nieciekawa. Na każda wieżę lub górę warto wejść. Wie to każdy wędrowiec, spacerowicz i rowerzysta. Niestety red.Życzkowski zawziął się na temat albo dostał polityczne zadanie. Z uporem godnym lepszej sprawy tendencyjnie wskazuje tylko minusy i wady takiego rozwiązania a etatowi tutejsi malkontenci, którzy pupy nie chcą z foteli ruszyć, mają używanie. Ewidentnie widać że rozgrywka jest polityczna bo nasze radio też robi się coraz bardziej polityczne. Wszak wybory samorządowe za pasem i sukcesy rządzących obecnie nie są w smak opozycji. A jest to o tyle dziwne że gdyby prezydent potknął się o wieżę, to PIS miałby go na widelcu. A nasi naiwni komentatorzy dają się wykorzystywać w takiej jałowej dyskusji. Ciekawe że na tej stronie zwolenników nie uświadczysz.

 13. A może zwolenników nie ma? Póki rozgrywka jest polityczna, to i tak bonus dla prezia, Być może rozgrywka powinna być prokuratorska, lub antykorupcyjna…

 14. Pol: To wejdź sobie na górkę na której ma stać wieża i oglądaj horyzont, taki sam widok będzie jak z wieży widokowej. Ci co protestują przeciwko tej inwestycji w większości nie siedzą tyłkiem na fotelu jak się tobie wydaje, tylko aktywnie wypoczywają na Wzgórzach i są one dla nich wystarczającą naturalną atrakcją. Jak ktoś nie chce kiczu w lesie to oczywiście trzeba mu przypiąć łatę etatowego malkontenta na polityczne zamówienie. Bo ludzie głupie są i swojego zdania nie mają.

 15. Al – widać od razu, że ty należysz do grupy komentującej z fotela, a wypowiadasz się za aktywnych!
  Przecież gdybyś ruszył się i wszedł na wiadomą górkę, to wiedziałbyś, że żadnego horyzontu stamtąd nie zobaczysz, bo zasłaniają go pobliskie drzewa. Panoramę zobaczysz dopiero wtedy, gdy znajdziesz się ponad wierzchołkami drzew, im wyżej – tym lepiej. Po to właśnie redaktor Ż. przedstawiał widok z drona, jednak nie postąpił uczciwie nie pokazując w porównaniu panoramy z Rugii i Wzgórz Piastowskich naszego widoku z wysokości 50 metrów, który jest o wiele atrakcyjniejszy.

Dodaj komentarz