Nie żyje Romuald Tesarowicz

22:13

16 października 2017

Izabela Kwiatkowska

Dziennikarka redakcji informacji Radia Zachód. Tel. 68 455 55 22.

W niedzielę wieczorem ( 15 października ) po długiej chorobie odszedł wybitny polski bas, zielonogórzanin, wielki artysta światowego formatu Romuald Tesarowicz. Miał 65 lat.

Romuald Tesarowicz  występował  na scenach operowych od 1980 r.
Solista Opera de Paris Bastille, Teatro alla Scala, Opera di Roma, a także w Lyonie, Lozannie i wielu innych, także w Polsce.
Laureat II nagrody na II Ogólnopolskim Konkursie Operowym im. Adama Didura w Bytomiu. W 1981 r. otrzymał Złoty Medal i nagrodę Roncorogniego na konkursie wokalnym „Voci Verdiane” w Busetto, Grand Prix i nagrodę Publiczności XXI Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie – Zdroju, II nagrodę na konkursie operowym w Barcelonie.
Debiutował w Operze Śląskiej w Bytomiu partią Skołuby w Strasznym Dworze, później wykonywał główne partie basowe  w Trubadurze, Lunatyczce, Nabucco, Czarodziejskim flecie.
Od 1983 r. był solistą Teatru Wielkiego w Łodzi wykonując wielkie partie w operach : Żydówka, Mefistofeles, Eugeniusz Oniegin, Na b u c c o , Walkiria, Aida, Don Carlos, Łucja z Lammermour, Ernani.
W 1986 r. śpiewał w pierwszych przedstawieniach na  otwarcie Teatru Vittorio Emanuele w Messynie: Greminą w Eugeniuszu Onieginie i Raimonda w Łucji z Lammermour.
Brał udział w nagraniu płyty i filmu Cyrulik Sewilski dla włoskiej telewizji RAI, a w Paryżu dla Erato Disque w nagraniach opery Wojna i pokój. Kantaty Rajok Szostakowicza pod dyrekcją M. Rostropowicza. Pod jego batutą nagrał również w Waszyngtonie płytę i głos do filmowej wersji Borysa Godunowa A. Żuławskiego. W Salle Pleyel w Paryżu pod batutą G. Rożdiestwienskiego uczestniczył w wykonaniu Requiem Verdiego. W Teatro alla Scala śpiewał Baśń o carze Sałtanie M. Rimskiego-Korsakowa. W Waszyngtonie i Porto Rico Złotego Kogucika na Festiwalu Casals, w 1998 r. na tym samym Festiwalu – Nabucco. W 1999r. Don Carlosa i Credo. W Operze Paryskiej Borysa Godunowa i Rigoletto. W Lyonie w Luizie Miller,  Aidzie, Trubadurze, Turandot pod dyrekcją Mauricio Areny, Siemiona Byczkowa, Kenta Nagono. W Tuluzie z Michelem Plasonem, w Marsylii z Tomaszem Fultonem – Nabucco. W Teatrze Wielkim w Warszawie brał udział w premierowym wykonaniu Fausta i Halki. W Poznaniu śpiewał Borysa Godunowa.
Związany z Opera de Paris Bastille od jej otwarcia w 1989 r. Występował w spektaklach Wesele Figara, Otello, Benwenuto Cellini, Dama Pikowa, Madamme Buterfly, Nabucco,Turandot, Salome pod dyrekcją M. W. Czunga, L. Zagroska, S. Ozawy.
W Marsylii  Mackbet, Nabucco, Kniaź Igor.
Przez wiele lat występował  na Festiwalu w Carcassonne w : Nabucco Tosce, Czarodziejskim flecie, Borysie Godunowie, Cyruliku Sewilskim.
Z Krzysztofom Pendereckim występował w jego Te Deum, Pasji według św. Łukasza, Requiem Polskim, 7 Bram Jerozolimy, Credo – w różnych ośrodkach Polski i Świata.
Oprócz repertuaru operowego posiadał bogaty repertuar oratoryjno-kantatowy, pieśni oraz muzykę współczesną, z którym występuje na scenach kameralnych i w filharmoniach.

Bardzo kochał życie i pomagał każdemu, ciepły życzliwy człowiek – tak wspominają go znajomi i przyjaciele. Wspomnieć wystarczy choćby koncerty na rzecz powstającego w Zielonej Górze hospicjum czy inne niezliczone działania charytatywne. Pomimo choroby do końca aktywny i entuzjastyczne nastawiony do życia i do muzyki.

 

tesarowicz2

 

Dodaj komentarz