Koniec festiwalu. Woodstockowicze wracają do domów

06:30

6 sierpnia 2017

Kamil Hypki

z-ca redaktora naczelnego  kierownik działu informacji   +48 68 4555 503

W Kostrzynie nad Odrą zakończył się nad ranem 23 Przystanek Woodstock. Ostatnim akcentem festiwalu był koncert Piotra Bukartyka.

W tym roku Przystanek był imprezą podwyższonego ryzyka, co skutkowało szeregiem obostrzeń. Fanom muzyki nie przeszkadzało to jednak w dobrej zabawie. Dopiero ostatniego dnia organizatorzy, w porozumieniu z policją, usunęli barierki, które wyznaczały teren koncertowy:

Z szacunków policji wynika, że co czwarty uczestnik festiwalu do Kostrzyna przyjechał pociągiem. Od wczesnego ranka z Kostrzyna odjeżdżają pociągi specjalne, które odwiozą ich do domów. Spółka PKP Regio zaplanowała 32 dodatkowe połączenia, które dojadą do ponad stu stacji w całym kraju. Mówi przedstawiciel przewoźnika Maciej Rutkiewicz:

Szef Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak dziękował młodym ludziom za udział w festiwalu; dziękował też osobom zaangażowanym w jego organizację. Życzył wszystkim szczęśliwego powrotu do domów.

Ostatniego dnia festiwalu serię koncertów otworzyła grupa Nocny Kochanek. Na głównej scenie wystąpili m.in.: DUB Inc., Nothing But Thieves, The Qemists i Frank Turner w towarzystwie zespołu The Sleeping Souls. Imprezę zakończył występ Piotra Bukartyka i młodych ludzi biorących udział w prowadzonych przez niego warsztatach.

Podczas ostatniej festiwalowej konferencji prasowej szef WOŚP Jerzy Owsiak wyraził zadowolenie, że chociaż tego dnia na placu przed Dużą Sceną udało się usunąć barierki, o co wnioskowali organizatorzy. W jego ocenie jedynie przeszkadzały ludziom bawiącym się na koncertach.

Poinformował, że szpital polowy pracował spokojnie i zanotował ponad 1300 interwencji medycznych. Zaznaczył, że wśród nich były też drobne, jak np. dotyczące prośby o tabletki, gdyż one tez muszą zostać odnotowane. Do szpitala przewieziono łącznie 53 osoby. Podczas festiwalu oddano honorowo 527 litrów krwi.

W tym roku przez trzy festiwalowe dni na czterech scenach łącznie zaprezentowało się kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata. Wystąpili m.in. Archive, Amon Amarth, Trivium, Orange Goblin, Kyle Gass Band, The Qemists, Nothing But Thieves, Michał Urbaniak & Urbanator, Slaves, Prong, Wilki, The Bloody Beetroots, Łąki Łan, Tabu, Blues Pills, Dub Inc., Mando Diao, Clock Machine, Frank Turner & The Sleeping Souls, Annisokay, Molotov Jukebox, House Of Pain, Speaker First, RSC, Mesajah, LemON, Zdrowa Woda, Roan, Counterfeit, Pawbeats Orchestra, Skicki-Skuik, EABS, Wojciech Mazolewski Quintet oraz New Model Army.

Relacja z pierwszego dnia imprezy:

 Relacja z drugiego dnia imprezy:

Sobota to ostatni dzień Przystanku Woodstock. Według najnowszych szacunków policji na miejscu jest około 220 tysięcy osób:

Od kilkunastu lat festiwalowi w Kostrzynie towarzyszy Przystanek Jezus. To inicjatywa ewangelizacyjna, w ramach której odbywają się spotkania modlitewne, warsztaty i koncerty – mówi Piotr Sowa ze Wspólnoty świętego Tymoteusza.

W tym roku jest to impreza podwyższonego ryzyka. To oznaczało m.in. konieczność zwiększenia liczby służb ochrony czy wprowadzenie dodatkowych kontroli czy ograniczeń w sprzedaży alkoholu. Są też wzmocnione służby policyjne. Szef policji w Gorzowie Stanisław Panek mówi, że porządku w Kostrzynie pilnuje ponad 1.5 tysiąca funkcjonariuszy:

Wielu woodstockowych gości poza uczestnictwem w koncertach, znalazło czas by honorowo oddać krew. Krzysztof Piwowarczyk z zielonogórskiego centrum krwiodawstwa mówi, że dzięki akcji można uzupełnić wakacyjne braki w bankach krwi:

Policyjny raport z zabezpieczenia imprezy:

Od początku Operacji Woodstock 2017 odnotowano 106 przestępstw. W tym 73 przestępstwa narkotykowe to jest posiadanie środków odurzających, 20 kradzieży w tym dokumentów, telefonów i innego mienia głównie z namiotów uczestników, 1 zgwałcenie, 1 usiłowanie zgwałcenia, 1 ciężkie uszkodzenie ciała (sprawca już został tymczasowo aresztowany), 1 nieumyślne uszkodzenie ciała, 1 zgłoszenie o fałszywym podłożeniu ładunku wybuchowego, 1 naruszenie przestrzeni powietrznej, 5 nietrzeźwych kierujących, 1 naruszenie nietykalności cielesnej służby organizatora. Odnotowano 277 wykroczeń w tym najwięcej- 80 dotyczy spożywania alkoholu w miejscu zabronionym, 62 z kategorii ruchu drogowego, 34 dotyczy zaśmiecania, 16 używanie słów obelżywych, 9 kradzieży sklepowych i inne. W związku ze złamaniem przepisów prawa zatrzymano łącznie  89 osób. Szacujemy że liczba uczestników wynosi około 220.000. Do Kostrzyna nad Odrą przybyło do tej pory 262 pociągi specjalne, rejsowe i międzynarodowe, którymi przyjechało 64.200 uczestników. Pociągami wyjechało zaś 5200 uczestników. Pojazdów na przygotowanych parkingach jest 15.684. Szacujemy że liczba pojazdów pozostających w innych miejscach wynosi około 20.000.

  • 33-letni mężczyzna, który podejrzany jest o spowodowanie ciężkiego uszkodzenia ciała u 42-latka, który w stanie krytycznym przebywa w szpitalu w Gorzowie Wlkp., został tymczasowo aresztowany.
  • Policjanci z Posterunku Polowego przyjęli od 20-letniej kobiety zawiadomienie o usiłowaniu zgwałcenia.
  • W  miejscowości Kowalów na dachu pociągu relacji Warszawa – Kostrzyn siedział 25- letni mężczyzna. Sytuację tą zauważył dyżurny ruchu, który skierował skład na boczny tor. Nieodpowiedzialne zachowanie zakończyło się 500 zł mandatem i możliwością kary finansowej za straty spowodowane tą sytuacją.
  • W piątek około godziny 16.00 z mostu w Kostrzynie do Warty skoczył 27-letni mężczyzna, policjanci przy brzegu udzielili mu pomocy. Mieszkaniec województwa pomorskiego został oddany w ręce medyków. (źródło: KWP Gorzów)

fot. PAP/Lech Muszyński

3 myśli na temat “Koniec festiwalu. Woodstockowicze wracają do domów”

  1. Spokojnie – ten raport dotyczy Przystanku Jezus bo tylko taka wzmianka jest na TVP 3 Gorzow Wlkp.

Dodaj komentarz