Żacy wracają do nauki. To będzie bardzo ważny rok dla lubuskich uczelni

14:20

3 października 2017

Artur Steciąg

Dziennikarz działu informacji, wydawca Popołudniówki (tel.  68 455 55 27)

Filip Praski

Dziennikarz Radia Gorzów 95,6 FM.

E-mail: f.praski@radiogorzow.pl

11,5 tys. studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego i ok. 2,4 tys. studentów gorzowskiej Akademii im. Jakuba z Paradyża zainaugurowało dziś oficjalnie nowy rok akademicki.

Wśród nich jest aż 3,5 tys. pierwszoroczniaków oraz kilkuset studentów Wydziału Zamiejscowego UZ w Sulechowie, który powstał po połączeniu uczelni z sulechowską PWSZ.

Prof. Tadeusz Kuczyński, rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, podkreśla, że był to bardzo dobry ruch, który zapewnia m.in. stabilność finansową na najbliższe pięć lat:

Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego zwraca uwagę, że w najbliższym czasie uczelnię czekają też spore wydatki związane m.in. z rozwojem wydziału prawa i kierunku lekarskiego.

Nowy rok akademicki uczelnia rozpoczyna też jako właściciel szpitala uniwersyteckiego, który powstał na bazie szpitala wojewódzkiego w Zielonej Górze.

Przy okazji prof. Tadeusz Kuczyński pochwalił działania prezesa placówki, którym został były komendant główny policji gen. Marek Działoszyński:

Nowy rok akademicki to także przygotowania do zmian związanych z planowaną przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego reformą funkcjonowania i finansowania polskich uczelni.

Zdaniem prof. Tadeusza Kuczyńskiego, proponowane przez Jarosława Gowina zmiany są dobrze przemyślane i warto się do nich dobrze przygotować:

Nowy rok akademicki zainaugurowała dziś także Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie. Najpierw władze uczelni i studenci spotkali się na placu Starego Rynku podczas mszy świętej, później był tradycyjny przemarsz do siedziby akademii przy ulicy Chopina, a w auli nastąpiło uroczyste otwarcie roku akademickiego przez Elżbietę Skorupską-Raczyńską.

Panią rektor zapytaliśmy o najważniejsze cele uczelni na najbliższe 12 miesięcy:

Studenci, z którymi rozmawialiśmy, wracają po wakacyjnej przerwie z dużą dozą optymizmu:

Dodajmy, że w tym roku naukę w Akademii im. Jakuba z Paradyża rozpoczyna blisko tysiąc studentów pierwszego roku. – To wzrost o blisko 30 % – informuje rektor Elżbieta Skorupska-Raczyńska.

Jutro oficjalna inauguracja odbędzie się w dawnej PWSZ w Sulechowie, która rozpoczyna ten rok akademicki jako Wydział Zamiejscowy Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Dodaj komentarz