Zawieszone postępowanie RDOŚ ws. wydobycia węgla w Gubinie

09:44

13 sierpnia 2016

Przemysław Kobus

Dziennikarz

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim zdecydował o zawieszeniu postępowania ws. wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na eksploatacji odkrywkowej złoża węgla brunatnego „Gubin”. Stało się tak na wniosek… PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., a więc firmy, która miała budować kompleks energetyczny Gubin-Brody.

Greenpeace Polska informuje, że inwestor wniósł o zawieszenie postępowania, ponieważ „nie był w stanie w terminie dostarczyć wymaganych uzupełnień w dokumentacji”.

„Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim stwierdziła luki w dokumentacji dotyczącej planowanej kopalni odkrywkowej, wymagające uzupełnień ze strony inwestora. Ponadto w lutym br. odbyły się konsultacje transgraniczne w sprawie kopalni, w trakcie których wskazano na poważne braki w dokumentacji oraz na zaniżanie skali negatywnych skutków środowiskowych, jak np. strat w rolnictwie spowodowanych osuszaniem terenu przez kopalnię. RDOŚ wezwała inwestora do uzupełnienia braków, czego ten nie był w stanie zrobić w terminie. Tymczasem uzupełnienie dokumentacji to warunek konieczny kolejnego etapu postępowania – konsultacji społecznych w gminach Gubin i Brody. Postępowanie będzie zawieszone do momentu złożenia przez inwestora wniosku o jego ponowne podjęcie. Inwestor ma na to maksymalnie 3 lata, po tym czasie będzie można uważać, że żądanie wszczęcia postępowania zostało wycofane” – donosi Greenpeace.

 

Jedna myśl na temat “Zawieszone postępowanie RDOŚ ws. wydobycia węgla w Gubinie”

  1. Szok, po prostu SZOK. Czyli można latami bezkarnie okłamywać społeczeństwo, że stworzy się tysiące miejsc pracy, że węgiel jest święty itd. Manipuluje się ta naiwną Elą, żeby tylko płaciła nasze lubuskie miliony pseudoekspertom górniczym – w imię raju kopalnianego. Po czym okazuje się, że nie ma podstawowej dokumentacji!!! Pozostaje mieć nadzieję, że Ziobro znajdzie, gdzie podziały się miliony na planowanie.

Dodaj komentarz