Kolejna rewolucja w zielonogórskim futbolu. Piłkarski Falubaz ma nowych właścicieli, a zespół trenerów.

19:56

8 stycznia 2018

Jacek Białogłowy

kierownik działu sportowego  +48 68 4555 527

Wielkie zmiany w zielonogórskiej piłce nożnej. Robert Dowhan i Zdzisław Tymczyszyn – współwłaściciele żużlowego Falubazu zostali również właścicielami piłkarskiego Falubazu. W klubie zmiany – tak organizacyjne jak również w zespole, który będzie grał w 3 lidze.

Poniżej opisujemy, co udało nam się ustalić w rozmowach nieoficjalnych – oficjalnie na razie właściciele ani nowy trener ani zawodnicy nie chcą się wypowiadać choć zmiany potwierdzają.

A w ogóle to kolejna próba ratowania piłki nożnej w Zielonej Górze. 2,5 roku temu zaczynała się poprzednia – wtedy połączyły się UKP i KSF, zrobiono słynny „krok w tył” czyli mimo miejsca w 3 lidze postanowiono, że drużyna zagra ligę niżej. Po roku nastąpił awans, KS Falubaz zaczął grę w III lidze, I sezon miał bardzo dobry, ale dość szybko pojawiły się problemy finansowe. Pojawiały się zaległości, które doprowadziły w końcu do tego, że piłkarze zastrajkowali przed obecnym sezonem i nie chcieli trenować. Działaczom jakoś udało się znaleźć pieniądze i zespół rozpoczął rundę jesienną. Tyle, że znów były zaległości i można było się spodziewać, że między rundami może być w klubie nerwowo.

Po rundzie jesiennej działacze widząc, że zaległości urosły bardzo mocno, a nie ma widoków na znaczącego sponsora poza urzędem miasta postanowili namówić do mocnego zaangażowania się w piłkę nożną bogatą firmę Masterchem z Przylepu, która sponsoruje TS Przylep. Według naszych informacji proponowano, żeby firma przejęła część udziałów w Falubazie. Ale Masterchem nie chciał iść na takie rozwiązanie. Chciał przejąć klub w całości. Falubaz na to jednak nie wyraził zgody i wtedy Masterchem wycofał się z rozmów.

Ostatecznie Dowhan i Tymczyszyn nie widząc innej możliwości ratunku dla klubu odkupili udziały od stowarzyszenia UKP, które do tej pory było właścicielem KS Falubazu. Mają też pokryć długi klubu(tych wyliczono około 300 tysięcy zł).

Co teraz? Prezesem przestał być poprzedni włodarz – Bogdan Wojczal. Na nowego prezesa szykowany jest znany w województwie trener Mirosław Zelisko.  Jeśli chodzi o więcej informacji na temat zarządu to na razie nowi właściciele klubu odsyłają na konferencję prasową, która ma być w najbliższych dniach.

Wiemy natomiast, że ważną rolę odgrywał będzie w klubie były reprezentant Polski Maciej Murawski, który od jakiegoś czasu prowadzi w Zielonej Górze akademię piłkarską. Murawski ma być dyrektorem sportowym Falubazu. Poza tym ma najpewniej przejmie pod skrzydła swojej akademii grupy młodzieżowe Falubazu. Zespoły zielonogórskiego klubu mają wystepować pod nazwą APMM(Akademia Piłkarska Macieja Murawskiego) Falubaz Zielona Góra.

Jeśli chodzi o I zespół Falubazu to trenerem będzie były piłkarz Lechii Zielona Góra czy Arki Nowa Sól, ostatnio trener tej drużyny – Andrzej Sawicki, który zastąpi Jarosław Misia. Miś w zeszłym tygodniu pożegnał się z klubem, spotkał się z działaczami i nowym trenerem i rozstanie odbyło się w cywilizowanej atmosferze.

Asystentem Sawickiego zostanie były piłkarz Falubazu, a wcześniej UKP, a nawet Lechii, w której grał 10 lat temu – Maciej Górecki.  Będzie jeszcze jeden asystent, grający – Wojciech Okińczyc, który wraca do zespołu.

W zespole ma grać kilku graczy ze składu z ubiegłego sezonu – nowe władze zdecydowały, że szkielet musi zostać, a do drużyny dojdzie kilku młodych zawodników choćby z CLJ i tak zbudowana ekipa ma bronić 3-ligowego bytu.

A jeśli chodzi o ów szkielet to chodzi np. o Łukasza Budzyńskiego w bramce, a w polu – Sebastian Górski, Rafał Ostrowski czy Albert Cipior. Najprawdopodobniej zostanie też Nigeryjczyk z polskim paszportem – Martins Ekwueme.

Kilku znanych zawodników ma jednak odejść – np.: Przemysław Mycan czy Bartosz Siebert.

10 myśli na temat “Kolejna rewolucja w zielonogórskim futbolu. Piłkarski Falubaz ma nowych właścicieli, a zespół trenerów.”

 1. W końcu odpowiednie osoby na odpowiednim miejscu. Maciej Murawski to gość znany w piłkarskim światku (nawet na arenach międzynarodowych). Ma pomysł, świeże spojrzenie na piłkę i to może się udać. Dowhan i Tymczyszyn to natomiast poważni biznesmeni, którzy jak tylko będą chcieli, to zrobią tu piłkę na wysokim poziomie. Pozostaje zatem trzymać kciuki, że najbliższe miesiące pójdą w dobrą stronę. Drużyna utrzyma się w lidze, a latem poważnie wzmocni.

 2. Ciężko uwierzyć, że coś sie w naszej piłce jeszcze może ruszyć, ale jeżeli Falubaz rzeczywiście namówił Macieja Murawskiego na wejście w struktury klubu to może uda sie wreszcie zrobić porządek. Najważniejsze, ze kończy sie chyba era rozpasionych trenerów z UKP, którzy wykonczyli Lechię i byli przeciwni wszelkim zmianom. Tymczyszyn i Dowhan dobrze prowadzą żużel i trzeźwa wierzyć, że tak samo będzie z piłką. Trzymam kciuki

 3. O to to to. Murawskiego namawiano juz wiele razy, wiec brawa dla Tymczyszyna i Dowhana ze im sie udało. Z tej mąki może byc chleb!!!

 4. AMM FALUBAZ ZG KS UKP AP Lechia, jeszcze tylko MUKS i ZRYW w nazwie i co by się nie działo będzie aktualne….

 5. Może warto sciągnąć z Wysp reprezentanta Michała Przybylskiego? Chyba z Wisłą Płock sie nie dogadal, nie jest znany kolejny jego klub, a sama gra w PL w lidze z rezerwami ekstraklasowiczow to dobra promocja.

 6. No…wreszcie DOBRA ZMIANA…Marka Falubaz zasluguje na to.Powodzenia.
  Teraz kameralny stadion i…bedzie na co popatrzec.

 7. taaa, ktory to juz raz ratuje sie pilke w miescie. Bicie piany i tyle. Bez poteznych pieniedzy i duzego sponsora nic sie nie zmieni, a budzet w pilce to kosmos w porownaniu do zuzla. Wiadomo ze ani Dowhan ani Zdzislaw swoich pieniedzy w powazna pilke nie wloza, bo to nie 300tys, nawet nie 3 mln. Pilka to dziesiatki milionow aby w ogole grac na zapleczu ektraligi. Kolejne przejecie klubu z dlugami przez lokalnych biznesmenow, po owocach poznamy co z tego bedzie. Klimatu na pilke nigdy w ZG nie bylo, ale kto wie…

 8. Dla takiego miasta jak ZG wystarczy 2 liga (3 klasa rozgrywkowa) czyli awans i tam się utrzymywać, aby tym samym podnieść wymagania i szkolenie w młodzikach by w łatwy sposób przechodzili do seniorskiej piłki i tam walczyli o skład. Barcelony tutaj nie będzie, Ekstraklasy też, 1 ligi nawet nie chciałbym bo duże koszta, ale możemy mieć stabilny, mały Ajax w stronę którego będą zwrócone oczy skautów z całej Europy.

 9. Wolę kameralny stadion, wierną grupę Januszy na trybunach, 2 ligę i młodzież z regionu w składzie, a nie zaciężną armię zza granicy. Stać nas na stabilne szkolenie młodzieży z sukcesami.

Dodaj komentarz