POMYSŁY MAMY – Zabawki z wytłaczanek po jajkach

fot. Monika Bartkowicz-Krzysztof

W przedświątecznym czasie w wielu polskich domach zwiększa się zużycie jajek, a co za tym idzie gromadzą nam się pudełka po nich. Warto wykorzystać je do zrobienia ciekawych zabawek z dziećmi. Dziś słowo o tym jak zrobić statki oraz wielkanocne podstawki w formie kurek i króliczków. Zapraszam.

Potrzebny materiały to: pudełka po jajkach, nożyczki, farbki, klej do papieru lub taśmę klejąca, patyczki do szaszłyków lub słomki do napojów, mazaki lub kredki, kolorowy papier, ewentualnie kawałek plasteliny.

Zaczynam od tego, że odcinam pokrywkę z wytłaczanek. Teraz w pokrywce, czyli w kadłubie statku, umieszczam drugą część wytłoczki, czyli pokład statku. W trakcie jest jeszcze malowanie. Ale kto nie ma ochoty, może pominąć ten krok. 

        

Aby przygotować maszt, należy go wyciąć  z kolorowej kartki z bloku lub z wycinanki, w zależności od tego co akurat mamy w domu, po czym wsunąć na patyk od szaszłyka. Przy pracy z małymi dziećmi  – kłującą część patyka, należy ściąć lub zamiast tego, wykorzystać słomkę. Maszt może być jednokolorowy, lub pomalowany np. w czarno czerwone pasy, co doda całości groźniejszego wyrazu. Gotowe ożaglowanie instalujemy na statku. 

       

W ten sposób powstanie łódź, żaglówka lub prosty statek. Aby powstał większy statek piracki, należy dodać nieco więcej elementów.

Wycinam dodatkowe elementy, które mogą stanowić dodatek lub jego wyposażenie np. z 1  zagłębienia na jajko, można wyciąć i utworzyć bocianie gniazdo, dodatkowo  drabinę, czy ster. Flagę  można namalować na papierze, wydrukować lub użyć naklejki. 

           

Teraz chciałabym przejść do zabawek nawiązujących do Wielkanocy. Ozdoby wielkanocne z opakowań po jajkach będą świetnym sposobem na wyeksponowanie pisanek lub umieszczenie w nich  cukierków. Zacznijmy od kurek. Tutaj oprócz tego, co wykorzystaliśmy przy budowaniu statków, przydadzą się dodatkowe elementy takie jak np. przykład kolorowe piórka, czy plastikowe oczka. Jeśli jednak nie macie ich w domu, to żaden problem każdy element można wykonać kolorowego papieru.  

           

Z opakowania po jajkach wycinamy te środkowe stożki, które znajdują się wewnątrz opakowania. Kolejnym elementem jest dzióbek, który robimy z czerwonej kartki i przyklejamy. Oczy możemy narysować pisakiem, zrobić z plasteliny lub przykleić gotowe. Z kolorowych piórek zrobiliśmy ogon i grzebyk, pod dziobem dokleiliśmy pomponik.   W gotowym kurczaku, kurce, czy koguciku (zależy co wam wyjdzie 😀 ) można umieścić jajko i gotowe!

Jeśli wolicie zajączka, tudzież króliczka – wystarczy wyciąć tę część wytłaczanki, w której było  wcześniej jajko. Odwrócić ją do góry nogami i narysować lub przykleić oczy. Nos można zrobić z pomponika lub zgnieść kawałek bibułki w kulkę, przy nim dorysować lub dokleić wąsy.  Z wieczka wyciąć uszy i zamocować wszystko klejem lub zrobić małe nacięcia w pokrywce i je wsunąć. Drugie wgłębienie podkładam pod wieczko i sklejam oba z tyłu, tak aby powstała głowa, która jest także przykrywką. Z tyłu można dokleić ogonek z pomponika lub papieru. Teraz w środku królika chowam czekoladki lub cukiereczki i gotowe!

          

Taki zamykany króliczek na pewno spodoba się dzieciom i będzie przemiłym akcentem świątecznym. Udanych przygotowań, dobrej zabawy oraz Wesołych Świąt!

 

Ciekawa jestem, który pomysł spodobał wam się najbardziej? A może wy macie  propozycję na zabawę bez zabawek? Jeśli tak, napiszcie o tym w komentarzu pod audycją 🙂 Chętnie przedstawię ją w programie innym rodzicom.

 

Exit mobile version