Każdemu z nas zdarza się wciągnąć z szuflady pojedynczą skarpetkę. Zamiast się jej pozbywać proponuję zrobienie skarpetkowej maskotki. Nawet w zwykłej skarpetce może kryć się coś miłego. Tym czymś może być zwierzątko, które zabawi dziecko, zastępując mu przytulankę albo stanie się pacynką do zabawiania malucha.
Koszt całego projektu jest niewielki, ponieważ jego najważniejszym elementem jest skarpeta. Może być stara, może być za mała, za duża, albo nowa – ale pojedyncza, w końcu nie raz druga znika i za nic nie da się jej odnaleźć.
Pierwszą propozycją na dziś jest pacynka. Jest jedną z najprostszych zabawek teatralnych. Zazwyczaj zakłada się ją na dłoń i odgrywa przy jej pomocy różne sceny. Pacynka porusza się wraz z ruchem dłoni (niektóre poruszają ustami, inne rękami).
Rzeczy, których potrzebujemy do zrobienia domowej pacynki to:
* skarpeta (najlepiej długa, podkolanówka)
* drucik kreatywny
* dwa pomponiki – mogą być kupione lub zrobione z wełny
* dwie sztuki samoprzylepnych oczu lub dwa guziczki, które utworzą oczy maskotki
*jeśli skarpeta jest jasna, to przyda się farbka ( przy jednokolorowej można pominąć ten składnik) oraz pędzel
* igła z nitką do przyszycia guzików, jeśli nie mamy samoprzylepnych oczek oraz trochę wełny, aby zrobić zabawna czuprynę na czubku głowy
Zabawa pacynkami to rozrywka, która uczy i bawi i wyjątkowo podoba się dzieciom. Jeśli nie interesuje Was pacynka, bo już ją macie, albo chcielibyście zrobić oprócz pacynki cos jeszcze, bo macie więcej skarpet to drugą bardzo łatwa propozycja jest zrobienie gąsienicy bez szycia.
W sklepach można kupić gotowe zestawy do wykonania przytulanki ze skarpetki, ale z powodzeniem możemy zrobić ją sami. Przy tym projekcie wystarczy:
- skarpetka,
- guziki lub plastikowe oczka
- mulina, sznureczek, gumka lub wstążeczka
- drucik kreatywny
- mazaki do kolorowania
- wata lub kawałki szmatek do wypełnienia
Najprostsza do zrobienia jest gąsienica – pozwólcie dziecku wypchać skarpetę watą lub kawałkami starych szmatek, a następnie przewiązać ją sznurkiem lub gumkami (w równych odstępach). Do głowy gąsienicy można przyszyć dwa guziczki – to będą oczy (lub przykleić gotowe ), obwiązać ją drucikiem kreatywnym, aby powstały czułki, a na koniec namalować mazakiem uśmiechniętą buźkę oraz wzroki.
Takie proste własnoręcznie wykonane zabawki cieszą dzieci, a także oko rodziców i wywołują uśmiech na ich twarzach.
Zabawa własnoręcznie wykonanymi zabawkami nie ma sobie równych!