POMYSŁY MAMY – Zwierzaki z papierowych rolek

fot. Monika Bartkowicz-Krzysztof

Zabawki z rolek po papierze toaletowym to idealny sposób na nudę. Kiedy dzieciaki narzekają, że nie mają co robić, poświęćcie im odrobinę czasu i wykonajcie z nimi ciekawe zwierzęta, przy użyciu rolek z papieru toaletowego!

Dzieci najszybciej przyswajają wiedzę i umiejętności podczas wykonywania zadań w praktyce. Czytanie książek i obserwacja przyrody to pierwsze kroki, aby poznać najbardziej znane gatunki ptaków, a jak do tego dodamy samodzielne wykonanie Gila, Bociana lub Sowy, to z pewnością maluch szybko i na długo zapamięta poznane ptaki. Razem z dziećmi postanowiliśmy zacząć od bociana.
 
     
 
Najpierw rolkę obkleiliśmy biała kartka rozmiarem dopasowaną do rolki. Następnie także z białek kartki wycięliśmy głowę w kształcie koła oraz skrzydła. Głowę i skrzydła przykleiliśmy klejem do rolki, dorobiliśmy charakterystyczny czerwony dziób z papieru, który dokleiliśmy na środku głowy, a powyżej umieściliśmy oczywiście oczka. Na skrzydełkach można domalować mazakiem czarne pióra. Długie bocianie nogi zrobiliśmy z drucika kreatywnego.
 
   
 
Co do sowy – to najbardziej urocze i łatwe w wykonaniu ptaki. Górną część rolki zaginamy do środka, tworząc w ten sposób charakterystyczną głowę. Duże oczy możemy wykonać z tekturki lub plasteliny podobnie jak małe dzióbki. Skrzydełka wycinamy z papieru i malujemy. Podczas wykonywania prac plastycznych starajmy się wykorzystywać materiały, które mamy pod ręką.
 
     
 
     
 
Na koniec powiem jeszcze o tym, że warto z rolki zrobić z dzieckiem żabkę, która będzie łapać muszkę. To typ zabawki zręcznościowej.
Zadaniem żabki jest złapanie muszki i powiem szczerze, wcale nie jest to takie proste! 
 
     
 
Rolkę spłaszczam na jednym z końców. Do środka rolki wkładam wstążeczkę, tak by muszka pozostawała na zewnątrz rolki- wstążeczkę mocuję zszywaczem,  spinam lub sklejam całe zakończenie rolki. Muszka to pomalowany kawałek papieru lub tekturki 🙂
 
 
 Dzieci są zachwycone odmianą kawałka rolki papierowej  w zabawkę, no i przy okazji uczymy je dbania o środowisko oraz pokazujemy, czym jest upcykling – koniecznie spróbujcie!
 
 
 
 
Exit mobile version