Minister zdrowia mówi o „początku końca” pandemii

Fot. PAP/Tomasz Gzell

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłasza „początek końca” pandemii koronawirusa. Jak mówił na konferencji prasowej, za nami jest już apogeum piątej fali i utrzymuje się tendencja spadkowa zakażeń. Podkreślił, że w lutym spadki zakażeń powinny być stosunkowo duże.

„W lutym w zasadzie wyczerpie się poważne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej. Mam nadzieję, ze w marcu będziemy mogli podejmować odważne, pełne decyzje dotyczące znoszenia restrykcji i łagodzenia obostrzeń”

– mówił minister zdrowia.

Adam Niedzielski powiedział również, że tygodniowe spadki liczby zakażeń i testów sięgają dwudziestu procent. Minister podkreślił, że wszystkie wskaźniki dowodzą, że Polska ma za sobą szczyt piątej fali.

„Przesilenie, z którym mieliśmy do czynienia dwa tygodnie temu potwierdza się zarówno na poziomie liczby nowych zakażeń oraz na poziomie badań, które wykonujemy w systemie oraz na poziomie testów”

– mówił minister zdrowia.

Adam Niedzielski poinformował, że wczoraj był pierwszy dzień, gdy w skali ogólnopolskiej nastąpił spadek liczby hospitalizacji z powodu COVID-19.

Dodał, że przebiegi zachorowań są coraz łagodniejsze.

„Czas hospitalizacji spada do około tygodnia. W czwartej fali wynosił dziesięć i więcej dni. W tej chwili jest to siedem dni. Zmienia sie przebieg choroby i zajętość płuc pacjentów jest nieco niższa”

– powiedział minister zdrowia.

Znoszenie części obostrzeń sanitarnych to zdaniem ministra wynik wyraźnej poprawy sytuacji epidemicznej w Polsce. Zwrócił uwagę, że styczniowa dynamika wzrostu liczby zakażeń zmieniła się obecnie w „dynamikę spadku”. Podkreślił również, że obecnie większość pacjentów łagodnie przechodzi zakażenie koronawirusem.

„Widzimy, że to nie jest ta sama dolegliwość przechodzenia covidu, z jaką mieliśmy do czynienia w czwartej fali”

– mówił szef resortu zdrowia.

Minister zdrowia nie wyklucza poluzowania obostrzeń covidowych w marcu, w tym obowiązku noszenia maseczek. Adam Niedzielski mówił na konferencji prasowej o „początku końca pandemii”

Jak jednak zastrzegł, nawet jeśli regulacje będą złagodzone, to ministerstwo będzie rekomendowało ich noszenie tam, gdzie jest większe nagromadzenie ludzi.

„Można myśleć, że w pewnej perspektywie takie decyzje będą podejmowane. Jednak zalecenia dotyczące noszenia maseczek w miejscach publicznych, gdzie gromadzą się ludzie, będą zawsze formułowane przez ekspertów. Chodzi o ot, żebyśmy zaczęli oswajać możliwość życia z covidem w tle”

– mówił minister zdrowia.

Zmiana zasad izolacji i kwarantanny

Resort zdrowia zmienił też zasady izolacji i kwarantanny. Adam Niedzielski zapowiedział, że od 15 lutego izolacja osób zakażonych koronawirusem zostanie będzie trwała 7 dni, zamiast 10- ciu. Również od 15 lutego kwarantanna dla współdomowników będzie wyłącznie naliczana w okresie izolacji członka rodziny.

„Nie będzie wobec tego takiej sytuacji, że jeżeli ktoś jest izolowany, a współdomownik przebywa z nim na kwarantannie, to ta kwarantanna jest jeszcze dodatkowo, po zakończeniu izolacji współdomownika, jest naliczana w tej chwili, w wysokości siedmiu dni”.

Kwarantanna i izolacja mają też być liczone równolegle.

Minister Niedzielski dodał, że od 11 lutego zostanie zlikwidowana kwarantanna z kontaktu.

„Wszystkie osoby, które miały nakładaną kwarantannę w wyniku wywiadu epidemiologicznego będą miały ją zniesioną.”

Już jutro osoby objęte kwarantanną z kontaktu mają otrzymać wiadomość SMS zdejmującą tę kwarantannę.

Minister Niedzielski zapowiedział również, że od 11 lutego zostanie zniesiona kwarantanna przyjazdowa. Tylko dla osób podróżujących spoza strefy Schengen będzie obowiązywała 7 dniowa kwarantanna.

Minister zdrowia zapowiedział również zmniejszenie do 25 tysięcy infrastruktury covidowej i przywrócenie 5 tysięcy łóżek do systemu zwyczajnego leczenie.

„To bardzo ważna decyzja, która oznacza zwiększenie możliwości leczenia pacjentów z innymi schorzeniami i zaniedbań związanych z tak zwanym długiem zdrowotnym”

– dodał szef resortu zdrowia.

„Chodzi o zaniedbania ze strony profilaktyki i leczenia interwencyjnego i dotyczy pacjentów, którzy się nie zgłaszali, bądź nie były dla nich dostępne miejsca.”

Minister Niedzielski podkreślił, że przywrócenie 5 tysięcy łóżek w perspektywie najbliższego tygodnia „to jest mocny krok w kierunku przywracania normalności”

Obecnie do dyspozycji chorych z COVID-19 jest ponad 30 tysięcy łóżek szpitalnych.

Exit mobile version