Od poniedziałku w specjalnym kiosku pod zielonogórskim ratuszem, prowadzona będzie zbiórka najpotrzebniejszych materiałów na rzeczy pomocy ofiarom wojny i poszkodowanym w wyniku konfliktu na Ukrainie.
Największe zapotrzebowanie jest na środki przeciwbólowe i opatrunki. Przekazane materiały muszą być nowe i z aktualną datą ważności.
W jedności siła, zapraszamy wszystkich do pomocy – apeluje organizatorka akcji, radna miasta Zielona Góra, Eleonora Szymkowiak:
W dalszym ciągu mogą zgłaszać się osoby, które chcą zostać wolontariuszami. Więcej informacji można uzyskać u organizatorów.
Kontakt do organizatora zbiórki:
Eleonora Szymkowiak, tel. 605 931 125
lub e-mail: jolantalawicka@wp.pl
Tymczasem we wtorek 1 marca, w szesnastu miejscach dzielnicy Nowe Miasto, ruszy zbiórka darów na rzecz walczących na Ukrainie.
Zebrane artykuły zostaną przekazane osobom z partnerskiego miasta Iwano-Frankiwska. Punkty, gdzie będzie można przynosić rzeczy będą czynne po południu – mówią Grzegorz Hryniewicz ze stowarzyszenia Warto Jest Pomagać i Klaudia Baranowska, dyrektor Departamentu Dzielnicy Nowe Miasto:
Zebrane rzeczy w tym tygodniu pierwszym transportem, wyruszą na Ukrainę. Organizatorzy proszą, aby nie przynosić ubrań, zabawek czy książek:
Jak dodaje Klaudia Baranowska, dzisiaj na Ukrainę, razem z wracającymi do kraju mieszkańcami, pojedzie sprzęt wojskowy. Wczoraj do późnych godzin nocnych trwało sortowanie darów od zielonogórzan:
Wykaz sołectw, w których organizowana jest zbiórka:
grafika: UM Zielona Góra
W poniedziałek rozpocznie się też zbiórka darów przeznaczonych dla mieszkańców Ukrainy organizowana przez studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego, Parlament Studencki, Oddział Zielona Góra IFMSA-Poland, Collegium Medicum oraz zielonogórskie biuro Polskiego Czerwonego Krzyża.
Zbiórka potrwa do 6 marca w godzinach 9:00-12:00 oraz 15:00 – 21:00, w dwóch miejscach na terenie Uniwersytetu:
– Kampus A, budynek A-0, ul. Podgórna 50;
– Kampus B, budynek A-16, al. Wojska Polskiego 69;
Co jest potrzebne?
– produkty żywnościowe (suchy prowiant, konserwy, puszki, ciasteczka, batoniki energetyczne, kawy, herbaty – z długą datą ważności);
– środki higieniczne (chusteczki, podpaski, mokre chusteczki, pieluchy dla niemowlaków i dzieci, jak i osób dorosłych);
– zestawy wyposażenia medycznego (leki przeciwbólowe, bandaże, plastry, gazy, igły, strzykawki, koce termiczne, octanisepty, panthenol na oparzenia, maseczki, rękawiczki);
– środki do dezynfekcji (żele, spraye, chusteczki antybakteryjne, gaziki nasączone alkoholem);
– koce, poduszki, materace, śpiwory, karimaty (ważne jest by wszystkie te rzeczy były NOWE ze względów epidemiologicznych);
– bielizna damska, męska, dziecięca.