Rośnie zainteresowanie służbą w WOT

Fot. Wojska Obrony Terytorialnej (WOT)

Fot. Wojska Obrony Terytorialnej (WOT)

Od czasu inwazji na Ukrainę większe zainteresowanie służbą w WOT odnotowujemy w całym kraju, także w Wielkopolsce i w woj. lubuskim – powiedziała PAP rzeczniczka 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppor. Anna Jasińska–Pawlikowska.

„Obecnie – ze względu na wydarzenia za naszą wschodnia granicą – rzeczywiście obserwujemy bardzo znaczny wzrost zainteresowania służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej i to na skalę ogólnopolską. Tak samo na naszym terenie, czyli w województwie wielkopolskim i lubuskim. W ostatnim czasie nasi rekruterzy WOT, a w tym rekruterzy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej wprost mówią, że dosłownie +urywają im się telefony+”

– podkreśliła w rozmowie z PAP rzeczniczka 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppor. Anna Jasińska–Pawlikowska.

Dodała, że o zainteresowaniu służbą w wojsku świadczy też fakt, że w rozpoczętych w piątek szkoleniach – podstawowym i wyrównawczym – bierze udział łącznie ponad 100 kandydatów.

„Jeżeli zainteresowanie wśród kandydatów będzie utrzymywało się na takim poziomie, to prawdopodobnie będziemy podejmowali decyzję o organizacji dodatkowych szkoleń”

– zaznaczyła.

Jasińska–Pawlikowska tłumaczyła, że jednym z najprostszych sposobów, by zgłosić się do służby, jest telefoniczny kontakt z rekruterem WOT.

„Kontakt z rekruterem jest bardzo prosty; wystarczy wejść na stronę i wpisać nazwę powiatu, z którego kandydat pochodzi. Tam wyświetlą się dane konkretnego rekrutera, numer kontaktowy do niego i adres e-mail. Można zarówno napisać, ale też od razu zadzwonić i umówić się na bezpośrednie spotkanie”

– podkreśliła Jasińska–Pawlikowska.

Wskazała, że zadaniem rekrutera jest poprowadzenie i przeprowadzenie kandydata od samego początku, przez całą procedurę rekrutacji – aż do złożenia przez niego przysięgi wojskowej.

„Rekruterzy pomagają w całej procedurze, jaką trzeba spełnić, w tym przy wypełnianiu niezbędnych formularzy. Rekruter odpowie też na pytania, w jaki sposób przygotować się do szkolenia podstawowego, co przyda się na szkoleniu – taki kontakt naprawdę rozwieje wszelkie wątpliwości”

– zapewniła.

Dodała, że dla kandydatów uruchomiona została także infolinia wsparcia rekrutacji: 800-696-077. Infolinia jest czynna w godz. 7.30-19.30 przez cały tydzień.

„Kolejnym sposobem zgłoszenia jest aplikacja poprzez portal internetowy zostanzolnierzem.pl albo przez system ePUAP, który umożliwia zdalną aplikację do służby. Po wstępnej rejestracji ochotnik maksymalnie w ciągu 14 dni otrzymuje informację kiedy, i w którym wojskowym centrum rekrutacji powinien się stawić, żeby dopełnić formalności, ale też przejść wymagane badania – ponieważ takie podstawowe badania musi odbyć każdy ochotnik, chyba że wraca do służby wojskowej, albo miał już wcześniej nadaną kategorię wojskową. Dodatkowo, wciąż można się zgłosić za pośrednictwem najbardziej tradycyjnej formy rekrutacji, czyli po prostu wizyty w swojej macierzystej WKU, czyli Wojskowej Komendzie Uzupełnień”

– tłumaczyła.

W skład 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej wchodzi m.in. 122 Batalion Lekkiej Piechoty w Dolaszewie, 124 Batalion Lekkiej Piechoty w Śremie, 125 Batalion Lekkiej Piechoty w Lesznie, oraz 151 Batalion Lekkiej Piechoty w Skwierzynie w woj. lubuskim. W wielkopolskiej „Dwunastce” w tej chwili służy ponad 2 tys. żołnierzy. Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych. W strukturze WOT jest piętnaście brygad OT i dwa centra szkolenia. W tym roku rozpocznie się formowanie kolejnych trzech brygad OT (stołecznej, nadbużańskiej oraz przemyskiej). W WOT służy blisko 32 tys. żołnierzy.

Exit mobile version