Barokowy dwór w Ochli odzyska dawny blask

Wieloletnie starania  Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze –  Ochli o pozyskanie pieniędzy na rewitalizację  położonego w Ochli Górnej barokowego dworu  wreszcie przyniosły efekt. Instytucja otrzyma na ten cel 10 mln zł. w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. 3 mln zł.  Urząd Marszałkowski  dołoży  z budżetu Województwa.

7 listopada na terenie pałacu podpisane zostaną umowy na przekazanie środków,  a z wykonawcą na prace rewitalizacyjne, poinformował dyrektor Muzeum Tadeusz Woźniak. Pałac będzie m.in. miejscem wystaw:

Ostatnie prace remontowe w dworze odbyły się w poprzednim stuleciu.  W latach 70-tych m.in. przełożono dach,  osadzono nową stolarkę okienną oraz od­gruzowano obiekt. W latach 80-tych wzmocniono strop  i znów  przełożono dach. W latach 90-tych  XX wieku przeprowadzono konserwację sztukaterii na parterze i piętrze.

Obecne prace remontowe powinny się rozpocząć jeszcze w tym roku:

Dwór  ma mieć także w funkcję użytkową i  służyć mieszkańcom Ochli:

Dwór, zbudowany został w latach osiemdziesiątych XVII wieku. Jest to sporych rozmiarów obiekt schowany nieco za kościołem Najświętszej Trójcy. Uwagę zwraca ozdobny portal z inskrypcją upamiętniającą fundatora, czyli Otto Unruha. Przed pałacem rośnie dąb „Nikodem” będący pomnikiem przyrody, którego wiek szacuje się na ponad 250 lat.

Exit mobile version