W Bibliotece Norwida pokonkursowa wystawa rysunku satyrycznego

Fot. WiMBP w Zielonej Górze

Od 1 września w holu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze można oglądać pokonkursową wystawę XXIII Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny. Tematem tegorocznej edycji była „Maska”.

Jak poinformowała Anna Urbańska z zielonogórskiej biblioteki, do wystawy zakwalifikowały się 94 prace artystów z całego świata.

Na ekspozycji znalazły się prace uhonorowane nagrodami regulaminowymi i specjalnymi oraz wiele innych wybranych przez organizatorów; są one wykonane różnymi technikami plastycznymi, począwszy od tradycyjnego czarno-białego rysunku prasowego po grafikę komputerową.

„W tegorocznym konkursie Grand Prix zdobył Tomasz Broda, artysta, który po raz pierwszy wziął w nim udział. Znany jest z tego, że swoje karykatury wykonuje przy użyciu prozaicznych przedmiotów codziennego użytku. Na co dzień jest wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu”

– powiedziała sekretarz jury Konkursu Maria Radziszewska.

Polskich rysowników na wystawie reprezentują także tacy twórcy jak m.in.: Witold Mysyrowicz, Zygmunt Zaradkiewicz, Jacek Frąckiewicz, Henryk Cebula i Jerzy Głuszek. Spoza Polski na ekspozycji obejrzymy rysunki m.in.: Mojmira Mihatova z Chorwacji, Constantina Ciosu z Rumunii, Louisa Pola z Australii czy Luca Vernimmena z Belgii.

Wystawę będzie można oglądać do końca września br., a uroczysty finisaż odbędzie się 28 września o godz. 18. W kolejnych miesiącach będzie ona prezentowana w różnych galeriach w Polsce, by cieszyć i bawić koneserów rysunku satyrycznego.

W tym roku na zielonogórski konkurs rysunku satyrycznego zgłoszono 672 prace przygotowane przez 202 autorów z 32 krajów. Mimo czasu pandemii COVID-19 zainteresowanie konkursem było na podobnym poziomie jak przed rokiem.

Konkurs jest wydarzeniem cyklicznym o zasięgu międzynarodowym. Rokrocznie przyciąga uczestników z wielu krajów świata, nadsyłających łącznie kilkaset rysunków. Z przerwami odbywa się od 1986 r. W imprezie bierze udział wielu uznanych polskich i zagranicznych rysowników.

Organizatorami konkursu są: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Patronem artystycznym wydarzenia było Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie oraz Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury.

Exit mobile version