Od soboty w Zielonej Górze Winobranie 2021 [PROGRAM]

Winobranie 2021

Winobranie 2021

W sobotę, w Zielonej Górze rozpocznie się Winobranie – święto miasta i kojarzonego z nim trunku, czyli wina. Zabawa potrwa do niedzieli (12 września br.). Na mieszkańców i wszystkich, którzy w tych dniach przybędą do Winnego Grodu czeka mnóstwo imprez promocyjnych, kulturalnych, sportowych i rozrywkowych. Jak zapowiadają organizatorzy, tegoroczne Winobranie to jeszcze większa liczba wydarzeń związanych z winem i lokalnymi winnicami niż w latach minionych.

Świętowanie oficjalnie rozpocznie w sobotę przekazanie kluczy do miasta Bachusowi przez prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego.

Nieodłącznym elementem obchodów dni Zielonej Góry są Jarmark Winobraniowy i Festiwal Kultury Winiarskiej. Nie zabraknie degustacji win i możliwości skosztowania produktów regionalnych.

Na głównej scenie na parkingu przy ul. Kasprowicza zagrają i zaśpiewają gwiazdy ogólnopolskiego formatu, m.in. Krzesimir Dębski z orkiestrą Filharmonii Zielonogórskiej, Nosowska, Mrozu czy Maryla Rodowicz. Oprócz wspomnianych gwiazd, na scenie będą prezentowali się także artyści związani z Zieloną Górą.

W programie Winobrania są dziesiątki propozycji spędzenia wolnego czasu, m.in. wystawy przygotowane przez zielonogórskie placówki kultury, spotkania teatralne, przeglądy filmowe i zawody sportowe.

Przez cały winobraniowy tydzień w zielonogórskich klubach i pubach będzie gwarno i wesoło. Od rana do późnego wieczoru będzie można również oddać się zabawie w lunaparku albo na dyskotece.

Z kolei dla chcących odpocząć od miejskiego zgiełku przygotowano wiele propozycji spędzenia wolnego czasu, m.in. wycieczki do winnic czy rejsy po Odrze.

Podczas Winobrania do dyspozycji mieszkańców będą Winne Wzgórza Palmiarni, które zostaną wyjątkowo podświetlone. Iluminacją świetlnym będzie towarzyszyć muzyka elektroniczna grana przez lokalnych DJ-ów. Będzie można odwiedzić Piwniczkę Winiarską zielonogórskiej Palmiarni, a w weekendy obejrzeć spektakle teatru ognia.

Pierwsze udokumentowane informacje o zielonogórskich winnicach pochodzą z 1314 roku. Szczególnie pomyślny dla uprawy winorośli na tych terenach był schyłek XV wieku. Pod koniec XVIII stulecia w Zielonej Górze było 48 mistrzów winogrodników, a uprawy zajmowały około 700 ha.

Obecnie tradycje winiarskie kontynuują nieduże, rodzinne winnice rozsiane w okolicach Zielonej Góry. To właśnie dzięki nim i bogatej tradycji Zielona Góra jest nazywana Winnym Grodem, o czym można się przekonać podczas dorocznego święta tego miasta.

Pełny program imprezy znajduje się na stornie internetowej winobranie.zgora.pl

Exit mobile version