Zmarzlik wygrał ostatnie GP, ale Mistrzem Świata Łaguta!

Artiom Łaguta został nowym Indywidualnym Mistrzem Świata na żużlu. W ostatniej rundzie cyklu rozgrywanej na toruńskiej MotoArenie triumfował co prawda gorzowianin Bartosz Zmarzlik, jednak Rosjanin zapewnił sobie tytuł już po pierwszym wyścigu półfinałowym, którym pokonał gorzowianina i wraz z nim awansował do finału. Drugi w sobotnich zawodach był Emil Sajfutdinow, trzeci Maciej Janowski, a czwarty w finale Łaguta. Zmarzlik, który zdobył ostatnio pod rząd dwa tytuły IMŚ (2019, 2020), w tym roku musi zadowolić się srebrem. Brąz wywalczył Sajfutdinow.

Po tym jak w piątkowy wieczór także w Toruniu triumfował Łaguta, a Zmarzlik nie zdołał awansować do finału (zakończył zmagania na półfinale) to Rosjanin wyprzedzał gorzowianina o 9 punktów w klasyfikacji generalnej i był bliżej tytułu.

Łaguta jednak rozpoczął sobotnie zawody zaskakująco słabo. W swoim pierwszym starcie był drugi, a dwóch kolejnych odpowiednio trzeci i ostatni. Przełamał się dopiero w czwartym swoim wyścigu, który wygrał, podobnie jak swój ostatni bieg. Z kolei Zmarzlik jechał całkiem solidnie. Po czterech seriach startów miał na koncie 10 punktów, w tym dwa wygrane biegi. Dalsza walka o koronę zapowiadała się bardzo interesująco. Gorzowianin wygrał całą rundę zasadniczą toruńskiego turnieju mając na koncie 13 punktów.

Nadzieja na kolejny tytuł Zmarzlika nie trwała jednak długo. Już w pierwszym półfinale, w którym spotkali się aktualny IMŚ z Łagutą, wygrał Rosjanin i tym samym zapewnił sobie złoto w sezonie 2021. Zmarzlik był drugi i również awansował do finału. Odpadli trzeci Leon Madsen i czwarty Tai Woffinden.

W drugim półfinale najlepszy był Maciej Janowski, przed Emilem Sajfutdinowem, Robertem Lamberem i Jasonem Doylem.

Dodajmy, że Martina Vaculika, który doznał w piątkowych zawodach kontuzji barku zastąpił w sobotę Jaimon Lidsey.

Wyniki sobotnich zawodów w Toruniu (źródło: speedwaynews.pl)