Poszukiwane od wczoraj nastolatki zostały odnalezione przez zielonogórskich kryminalnych. Sprawa zaginięcia 12 – latek trafi do Sądu Rodzinnego. Czy coraz częstsze przypadki przepadania młodzieży bez śladu mogą być efektem głupiej zabawy? Policjanci radzą zachować dużą czujność, w stosunku do swoich dzieci.
Odnaleziono zaginione nastolatki z Zielonej Góry
Karolina i Lena – 12 – latki z Zielonej Góry zniknęły 19 kwietnia wieczorem. Po zgłoszeniu zaginięcia ruszyły ich poszukiwania. Odnalezione przez policjantów dziewczynki są całe i zdrowe. Funkcjonariusze zauważyli je na jednym z miejskich przystanków autobusowych w mieście.
Sprawa trafi do sądu
Informacja o ucieczce nastolatek zostanie przekazana do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Zielonej Górze z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie demoralizacji nieletnich. Policja ustala przyczyny zniknięcia 12 – latek. Niewykluczone, że było wynikiem pseudozabawy.
Nastolatki uciekają z domu dla zabawy
Niekiedy powodem ucieczki są kłopoty w domu, w szkole lub problemy finansowe. Innym razem dolegliwości psychiczne, np. depresja. Czasami młodzi zostawiają rodzicom listy, w których tłumaczą powody ucieczki.
W ostatnim czasie jednak, wśród młodych zauważyć można wzrost popularności niebezpiecznych pseudozabaw. Jedną z nich jest „48 hours challenge – zniknij bez śladu”. Gracz musi upozorować swoje zniknięcie. Im więcej osób będzie go szukać, tym więcej punktów zdobędzie. W grze chodzi o to, by pojawiło się jak najwięcej wzmianek w sieci o zaginięciu danej osoby. Ten kto się ukrywa, robi wszystko, aby utrudnić innym poszukiwania. W niebezpiecznym challenge’u brały udział nawet kilkuletnie dzieci. We Francji 9-letnia dziewczynka zniknęła bez śladu na całe 3 dni.
Policja potwierdza, że tego typu zachowania stanowią obecnie poważny problem.
„Zniknij bez śladu” – niebezpieczny trend wśród młodzieży
Krótkie filmiki, w których osoby wykonują określone zadania, również te niebezpieczne dla życia i zdrowia cieszą się dużą popularnością w sieci. Dzieci, oglądając takie treści, inspirują się, a w konsekwencji biorą udział w tak zwanych challenge’ach.
Wzięcie w nich udziału może doprowadzić do tragedii, utraty zdrowia, a nawet życia.
16-latka z Bydgoszczy, która sama wróciła po 11 godzinach, powiedziała rodzicom:
– Gdybyście powiadomili policję, w ogóle byście mnie już nie zobaczyli.
Po niektórych nastolatkach ślad się urwał ponad rok temu. Aleksandra Pawlak z Bydgoszczy miała 16 lat, gdy zaginęła. Był początek marca 2022. Nikt nie wie, co się z nią dzieje.
Młode osoby, zafascynowane krótkim filmikiem obejrzanym w internecie, bez zastanowienia naśladują to, co zobaczyły – potwierdza mł. asp. Przemysław Radaszewski z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy. – Chcą w ten sposób zaimponować swoim rówieśnikom. Nie myślą o konsekwencjach i zagrożeniu. Znane są przypadki, gdzie młody człowiek wziął udział w challenge’u i zjadł jakąś substancję lub wykonał określoną czynność, po czym trafił pod opiekę służb medycznych z zagrożeniem życia.
Policjanci nagrali spot o konsekwencjach challenge’u
Mając na względzie wzrost zainteresowania wśród dzieci i młodzieży takimi wyzwaniami, bydgoscy policjanci nagrali spot profilaktyczny adresowany do młodych osób, przedstawiający konsekwencje, jakie mogą pojawić się w przypadku wzięcia udziału w challenge’u.
„Mamy nadzieję, że materiał zaprezentowany w spocie profilaktycznym trafi do świadomości młodych osób i zanim zdecydują się na wzięcie udziału w wyzwaniu zastanowią się czy udział w nim nie spowoduje zagrożenia dla nich lub innych osób”
– czytamy w opisie filmu.