Wakacje to czas, kiedy stawia się na relaks i beztroskę. Warto jednak mieć na uwadze, że może to być również okres, w którym przydarzy się nagły wypadek. Aby uniknąć stresu i dodatkowych kosztów podczas wyjazdów, dowiedz się, jak skorzystać z pomocy medycznej i kiedy warto wykupić ubezpieczenie turystyczne. Sprawdź też, na co zwrócić uwagę podczas wyboru polisy.
Ubezpieczenie na wakacjach w Polsce — czy trzeba je kupić?
Jeśli planujesz wakacje w Polsce i jest to miejsce Twojego zamieszkania, najpewniej przysługuje Ci prawo do świadczeń zdrowotnych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W związku z tym w całym kraju otrzymasz darmową pomoc medyczną w razie potrzeby.
Oznacza to, że masz zabezpieczenie na wypadek nagłego ataku choroby, zatrucia czy innych nieprzewidzianych zdarzeń. Warto jednak mieć na uwadze to, że podstawowe ubezpieczenie nie daje dodatkowych przywilejów podczas wakacji.
W związku z tym będziesz czekać na swoją kolej z wizytą u lekarza i korzystać z publicznych placówek medycznych. Nie otrzymasz natychmiastowej pomocy i dodatkowego wsparcia ze strony ubezpieczyciela. Aby móc, nie ponosząc dodatkowych kosztów, korzystać z prywatnej opieki zdrowotnej i innych przywilejów, konieczne będzie wykupienie dodatkowej polisy.
Wakacje za granicą a polisa ubezpieczeniowa
W przypadku zagranicznych wakacji sprawa z ubezpieczeniem na czas wyjazdu jest bardziej skomplikowana. Są kraje, które mają zawarte z Polską porozumienie. Dzięki temu Polacy mogą korzystać z lokalnej ochrony zdrowia na tych samych zasadach, co obywatele i mieszkańcy danego państwa.
Warto jednak wiedzieć, że tego rodzaju regulacje nie dotyczą wszystkich krajów. Co więcej, mają ograniczony charakter. Może się okazać, że za pozornie darmową usługę medyczną będziesz musiał dodatkowo zapłacić np. kilkaset złotych.
Polisa turystyczna to gwarancja uzyskania pomocy medycznej nawet w krajach, które jej nie oferują za darmo dla Polaków. Ubezpieczenie stanowi również ochronę przed ponoszeniem kosztów wynikających ze skorzystania z pomocy medycznej.
Ubezpieczenie podstawowe czy dodatkowa polisa — jaką opcję wybrać?
Jedziesz na wakacje i stajesz przed wyborem: podstawowe ubezpieczenie (za darmo) czy dodatkowa polisa, za którą trzeba zapłacić? Zastanawiasz się, która opcja będzie dla Ciebie najlepsza? Decydując o wyborze jednej z nich, weź pod uwagę to, na czym Ci zależy.
Dodatkowe ubezpieczenie turystyczne zapewni:
- ochronę przed kosztami za leczenie za granicą;
- szeroki zakres wsparcia — w zależności od warunków ubezpieczenia może ono obejmować m.in. transport medyczny do kraju, dopłatę do rehabilitacji i wiele innych;
- poczucie bezpieczeństwa i komfortu podczas wakacji;
- wsparcie techniczne ze strony ubezpieczyciela — jeśli dobierzesz polisę dopasowaną do swoich potrzeb.
Co więcej, wbrew pozorom dodatkowe ubezpieczenie wcale nie musi być drogie. Jego cena rozpoczyna się już od kilku złotych za dobę. Dzięki temu, nawet podczas krótkich wyjazdów, taka opcja nie obciąża nadmiernie budżetu.
Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie turystyczne?
Aby ubezpieczenie turystyczne się opłacało, powinno być dostosowane do konkretnej osoby i jej planów podróżniczych. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają dużą dowolność w kształtowaniu polis, dlatego ich zakres znacznie się różni w zależności od konkretnej propozycji. Poniżej znajdziesz czynniki, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów, aby wybrać opcję na miarę swoich potrzeb, z odpowiednią ochroną.
Rodzaj polisy a Twoje potrzeby
Rodzaj polisy powinieneś dostosować do swoich potrzeb. Podróżujesz samotnie, najczęściej po Europie? A może wręcz przeciwnie — całą rodziną wyruszasz do Azji, aby poznać tę część globu? W zależności od tego, jakie są Twoje plany podróżnicze, polisa ubezpieczeniowa powinna być do nich dostosowana.
Mając dzieci czy chorując przewlekle, należy się nastawić na to, że ryzyko konieczności skorzystania z pomocy medycznej będzie stosunkowo wyższe. Wówczas warto wybrać polisę zapewniającą szeroki zakres ochrony.
Jeśli jedziesz do kraju, w którym Polacy mają refundowaną dużą część czynności z zakresu medycyny, wybierz polisę, która podniesie Twój komfort na wypadek wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń. Jeżeli chcesz odwiedzić państwo, w którym otrzymasz pomoc jedynie na podstawie polisy, szczegółowo przeanalizuj jej treść i wybierz szeroki zakres ochrony.
Podczas wyboru ubezpieczenia turystycznego warto skorzystać z internetowej porównywarki, którą znajdziesz na https://rankomat.pl/turystyka/ranking-ubezpieczen-turystycznych. Umieszczono tam zestawienie ofert od zaufanych towarzystw ubezpieczeniowych (TU).
Zakres ubezpieczenia
TU mogą dowolnie kształtować zakres ubezpieczeń turystycznych. Niektóre z nich zawierają również ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków, inne zapewniają dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej za granicą, a jeszcze inne ubezpieczenie bagażu. Dopasuj konkretną opcję do swojej sytuacji i potrzeb, abyś podczas wyjazdu czuł się w pełni komfortowo.
Miejsce obowiązywania polisy
Na rynku znajdziesz szeroki wybór ubezpieczeń turystycznych, które będą obowiązywały np. na terenie Polski, Bułgarii czy Australii. Możesz więc wybrać opcję dopasowaną do swoich planów podróżniczych.
Jeśli jednak planujesz wycieczkę objazdową po kilku krajach, zwróć uwagę na to, aby Twoja polisa była do tego dostosowana. Możesz wykupić ubezpieczenie na konkretny dzień w danym kraju lub poszukać oferty, która obejmie zasięgiem np. konkretną część kontynentu.
Jeśli dopasujesz polisę do swoich potrzeb, jej zakres zapewni Ci należytą ochronę podczas wakacji. Będziesz mógł cieszyć się w tym czasie beztroską i komfortem, jakie zapewnia świadomość, że w razie potrzeby otrzymasz należytą pomoc.
Ubezpieczenie na wakacjach to nie dodatek, który można pominąć. To podstawa bezpiecznego wypoczynku, bez obaw o koszty związane z udzieleniem pomocy medycznej. Pamiętaj, by przed wyjazdem sprawdzić zasady związane z pomocą medyczną dla Polaków w danym kraju i dopasować do tego swoje ubezpieczenie turystyczne.