Latanie dronem to oczywiście świetna zabawa, jednak największa zaleta tych niewielkich pojazdów unoszących się nad ziemią to możliwość filmowania. Mając drona wyposażonego w kamerę, można kręcić niesamowite ujęcia wideo z dużej wysokości, których nie sposób uzyskać w inny sposób. Jakiego drona do filmowania wybrać? Sprawdź listę polecanych modeli.
Filmowanie z drona – po co?
Filmowanie z drona może przynieść wiele potencjalnych korzyści. Bardzo szybko zdjęcia i filmy z drona przyjęły się na przykład w branży ślubnej. Filmowanie z powietrza pomaga także w filmach reklamowych i instruktażowych. Może być sposobem na pokazanie z lotu ptaka atrakcyjnej nieruchomości, a także relacjonowanie pikników, festynów i innych imprez plenerowych. Z urządzenia tego typu korzystają również podróżnicy, prezentujący wspaniałe krajobrazy odwiedzanych krajów.
Dron do filmowania – najważniejsze cechy
Wybór dronów z wbudowaną kamerą jest naprawdę duży. Na co zwrócić uwagę, analizując ich możliwości? Jest kilka cech, które będą mieć kluczowe znaczenie.
- Jakość nagrań – składa się na to kilka elementów. Najbardziej oczywistą kwestią jest rodzielczość wideo. Dziś stosunkowo łatwo znaleźć maszyny filmujące w formacie 4K, chociaż nawet Full HD powinno usatysfakcjonować wielu użytkownikó Poza tym przydaje się funkcja śledzenia obiektów, dobry autofocus to łapania właściwej ostrości, a także możliwość podglądania filmowanego obrazu na żywo na ekranie urządzenia mobilnego.
- Stabilny i bezpieczny lot – dron powinien wykrywać i omijać przeszkody, być odporny na podmuchy wiatru i za każdym razem bezpiecznie lądować. Jeśli celem jest przede wszystkim kręcenie filmów, a nie podniebne akrobacje, to nie szybkość latania jest najważniejsza – a stabilność.
- Czas działania – kilka minut to często za mało, aby nagrać satysfakcjonujący materiał. Dlatego do filmowania najlepiej wybierać drony z solidnym akumulatorem, starczającym na około 30 minut latania.
Dron do filmowania – najlepsze modele
Pora wymienić najlepsze drony do filmowania. Oto nasi faworyci!
– Dron DJI Mini 3 Pro – ten kompaktowy, składany dron waży tylko 249 gramów – jednak pomimo niewielkich rozmiarów świetnie radzi sobie w powietrzu. Aerodynamiczny kształt, duże śmigła i ulepszony system wykrywanie przeszkód sprawiają, że łatwo nim sterować. Naładowany do pełna akumulator umożliwia 34 minuty latania. Matryca CMOS z technologią Dual Native ISO wykorzystuje efekt HDR, dzięki czemu zdjęcia i filmy w 4K doskonale się prezentują. Jeśli szukasz oryginalnych efektów, dron umożliwia też kręcenie wideo w slow motion.
Dron DJI Mini 2 SE – to zdecydowanie tańszy model tej samej firmy. Należy do lekkich maszyn, można więc go przechowywać i przewozić z miejsca na miejsce. Czas działania to 31 minut, a rozdzielczość nagrywanych filmów wynosi maksymalnie 2,7K. Dron jest odporny na silny wiatr nawet o prędkości 38 km/h.
Dron DJI 2S (Mavic Air 2S) – propozycja dla osób szukających sprzętu o odmiennym profilu. To urządzenie waży prawie 600 g, dzięki czemu dobrze radzi sobie w trudniejszych warunkach i na większych wysokościach. Oprócz zdjęć w sztandarowym formacie zapisuje również fotografie w wersji RAW. Ciekawa funkcją jest na pewno MasterShots. W tym trybie wybierasz obiekt, który chcesz sfilmować a dron sam wykonuje sekwencję manewrów, filmując to, na czym ci zależy, z różnych perspektyw. Następnie z zebranego materiału montuje krótki film! Maksymalna rozdzielczość dla wideo to 5472×3078, czyli 5,4K. Kręci też bardzo dobre wideo panoramiczne.
Dron DJI Avata – to wersja pośrednia między mniejszymi i większymi dronami DJI. Waży 410 gramów. Nagrywa dobre firmy w rozdzielczości 4K z szerokim polem widzenia (do 155 stopni). Ma dopracowany system wykrywania i omijania przeszkód, a także specjalny tryb sportowy do szybszego latania. Czas działania tego drona to około 18 minut.
Dron Xiro Xplorer Mini – dron sterowany za pomocą smartfona, który kręci filmy w rozdzielczości Full HD. Jego czas działania to około 15 minut, a maksymalna prędkość 8 m/s.