Recykling i składowanie odpadów tematem konferencji na UZ

Nie spalajmy odpadów

Fot. Envato

Jak wygląda recykling odpadów w województwie lubuskim? Czy uda nam się zwiększyć poziom recyklingu i dostosować do unijnych wymogów w tym zakresie? M.in. o tym przez dwa dni rozmawiali w Zielonej Górze samorządowcy, naukowcy i przedstawiciele zakładów gospodarki komunalnej z całego regionu.

Jak zaznacza Jacek Połomka, prezes Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Marszowie, który jest głównym organizatorem konferencji, recykling to temat dotyczący praktycznie wszystkich.

– Mamy w tym zakresie wiele do zrobienia i dlatego chcemy przedyskutować najważniejsze kwestie związane z gospodarką odpadami – dodaje:

Prof. Andrzej Jędrczak z Uniwersytetu Zielonogórskiego przypomina, że zgodnie w dyrektywami unijnymi Polska będzie musiała niemal dwukrotnie zwiększyć w najbliższych latach poziom recyklingu odpadów. Jego zdaniem, to bardzo trudne zadanie, któremu możemy nie sprostać:

Marek Cebula, burmistrz Krosna Odrzańskiego i prezes Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego, zwraca z kolei uwagę na problem związany z przetwarzaniem odpadów komunalnych. Jak podkreśla, prawidłowe segregowanie odpadów i ich późniejsze wykorzystywanie to jedno – gorzej z coraz bardziej kosztownym składowaniem i przetwarzaniem śmieci:

 

Łukasz Marcinkiewicz z gorzowskiej spółki INNEKO, mówi, że osiągnięcie unijnych poziomów recyklingu do 2035 roku nie będzie możliwe bez odpowiedniej edukacji zarówno dzieci, jak i dorosłych:

Michał Szczotka z Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Marszowie uważa, że w osiągnięciu nowych norm unijnych dotyczących recyklingu może pomóc zmiana sposobu liczenia poziomów odzysku odpadów:

Krzysztof Sikora, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zielonej Górze, zwraca z kolei uwagę, że odpowiednia segregacja odpadów i ich późniejszy recykling to nie wszystko. O wiele większy problem jest z tzw. bioodpadami, z którymi nie radzą sobie praktycznie wszyscy:

 

 

 

Exit mobile version