Raport: 15 proc. dzieci i 13 proc. nastolatków niezadowolonych ze swojego życia

Raport: 15 proc. dzieci i 13 proc. nastolatków niezadowolonych ze swojego życia

Fot. Envato

15 procent dzieci i 13 procent nastolatków jest niezadowolonych ze swojego życia w stopniu zagrażającym zdrowiu psychicznemu – wynika z badania Rzecznika Praw Dziecka dotyczącego samopoczucia psychicznego dzieci i młodzieży.

Prawie jedna piąta badanych dzieci jest często lub ciągle smutna, jedna trzecia nastolatków czasem czuje się tak źle, że nie ma siły nic robić, a prawie połowa badanej młodzieży czuje się przytłoczona problemami.

Pełen raport z badania dostępny jest na stronie internetowej Biura Rzecznika Praw Dziecka.

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak mówił, że wyniki tego badania są alarmujące i wskazują na poważne zagrożenie zaburzeniami psychicznymi, w tym depresją wśród wielu młodych ludzi.

Mikołaj Pawlak przypomniał, że podobne badanie było przeprowadzone prawie 20 lat temu. Porównując rezultaty obu, widać, że starsze nastolatki teraz czują się gorzej niż ich rówieśnicy sprzed niemal dwóch dekad. Rzecznik podkreślił, że ważną kwestią jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie dlaczego starsza młodzież, szczególnie z dużych miast czuje się osamotniona.

„Być może brakuje nam nie tylko czasu, ale i uwagi dla naszych dzieci i one w tym ferworze, w tej medialnej hałaśliwości tracą poczucie bezpieczeństwa”

– mówił.

Mikołaj Pawlak przypomniał, że funkcjonuje telefon zaufania 800 12 12 12 pod który może zadzwonić każdy młody człowiek potrzebujący pomocy czy rozmowy.

Rzecznik mówił, że wystosował rekomendacje po analizie wyników tych badań. Należy do nich wskazanie na potrzebę wzmacniania najbliższego otoczenia dzieci i młodzieży, czyli rodziców i nauczycieli. Powinny być dla nich wdrażane programy psychoedukacyjne i tworzone zachęty do budowania rodzicielskich grup wsparcia.

„Muszą być interwencyjne programy profilaktyczne, musi być rozwój poradnictwa zawodowego, różnego rodzaju wsparcie dla nauczycieli, pedagogów, pracowników socjalnych, kuratorów”

– wymieniał rzecznik.

Ogólnopolskie badanie przeprowadzono w czerwcu

Badanie dotyczyło trzech grup: uczniów klas drugich i szóstych szkoły podstawowej oraz klasy drugiej szkoły ponadpodstawowej. To trzecia część jego wyników, poprzednie dotyczyły relacji domowych i szkoły. Kolejne, wraz końcowymi wnioskami mają być opublikowane przez biuro RPD do końca roku.

Exit mobile version