Płonie hala z toksycznymi odpadami w Przylepie. Na miejscu pracuje kilkanaście zastępów straży pożarnej. Strażacy apelują do wszystkich mieszkańców okolicznych miejscowości o pozostanie w domach i szczelne zamknięcie okien.
– Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności – mówi st.kpt Arkadiusz Kaniak z Państwowej Straży Pożarnej
– Czekamy na rozwój sytuacji. O wszystkim będziemy informować na bieżąco – mówi prezydent Janusz Kubicki:
AKTUALIZACJA – Niedziela, godz. 20.50
- St. kpt. Arkadiusz Kaniak, oficer prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Zielonej Górze poinformował, że o godz. 20.22 zakończyły się działania gaśnicze związane z gaszeniem pożaru w Przylepie. W ciągu nocy sytuację będą monitorowały, nadzorując teren 3 wozy strażackie.
Z informacji jakie udało nam się uzyskać jutro o godz. 11.00 odbędzie się spotkanie sztabu kryzysowego. Tuż po nim zaplanowano oficjalny breafing prasowy.
- Główny Inspektorat Ochrony Środowiska stale monitoruje jakość powietrza w Zielonej Górze w dwóch punktach pomiarowych.
- Został wznowiony ruch pociągów na trasie Zielona Góra – Czerwieńsk.
– Po uzyskaniu zgody od Straży Pożarnej i sprawdzeniu stanu toru oraz sieci trakcyjnej, o godz. 20.15 wznowiony został ruch pociągów na trasie Zielona Góra – Czerwieńsk. Przywracana jest rozkładowa organizacja ruchu pociągów jadących z Zielonej Góry w kierunku Wrocławia, Poznania i Szczecina
– poinformowały w komunikacie PKP Polskie Linie Kolejowe.
- Prezydent Zielonej Góry potwierdził, za pośrednictwem mediów społecznościowych, że podczas dzisiejszego posiedzenia Miejskiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego wystąpił do Państwowej Straży Pożarnej z prośbą o pilne udostępnienie opinii publicznej przeprowadzonych wyników badań jakości powietrza.
Kubicki we wpisie na Facebooku przekazał, że ponownie został zapewniony przez komendanta miejskiego PSP oraz WIOŚ, że kolejne wyniki badań potwierdzają wcześniejsze pozytywne wiadomości.
– Wierzę w profesjonalizm służb Państwowej Straży Pożarnej oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Liczę także na szybkie udostępnienie wyników badań, które z pewnością uspokoją mieszkańców
– napisał.
AKTUALIZACJA – Niedziela, godz. 9.00 – Konferencja po spotkaniu sztabu kryzysowego
- Wojewoda lubuski: Pożar jest opanowany. Zdrowie i życie mieszkańców nawet przez moment nie było zagrożone
– Dobra informacja jest taka, że pożar jest opanowany – powiedział wojewoda lubuski, Władysław Dajczak. – Wszystkie działania, prowadzone przez całą noc potwierdzają jedno, co było dla nas najistotniejsze, że nie było ani jednego momentu, w którym zdrowie i życie mieszkańców przebywających w pobliżu zdarzenia było zagrożone
– zapewnił wojewoda.
Dajczak dodał, że monitoring był prowadzony przez Państwową Straż Pożarną, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska oraz żołnierzy z Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń. Wyniki badań potwierdzają brak zagrożenia, a wskaźniki dopuszczalnych norm nie zostały przekroczone.
Wojewoda zapewnił również, że odpowiednie służby nieustannie trwają w gotowości na wypadek, gdyby sytuacja zaczęła się pogarszać i konieczna byłaby się ewakuacja miejscowej ludności.
Władysław Dajczak podziękował za ciężka pracę wszystkim służbom i minister Annie Moskwie za nocne przybycie.
- Minister Moskwa: Nie rozsiewać fałszywych informacji nt. skażenia w Zielonej Górze
– Przede wszystkim chciałam podziękować Panu Wojewodzie i wszystkim służbom za odpowiedzialne zachowanie i całodobowe zaangażowanie
– mówiła Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.
Minister Moskwa zaapelowała o odpowiedzialną komunikację, gdyż w przestrzeni publicznej pojawiły się już niesprawdzone informacje o substancjach, które płonęły w Przylepie.
– Proszę, żeby polegać na wiarygodnych źródłach – prosiła Moskwa. – Wszystkie komunikaty są wydawane na bieżąco i tak będzie przez cały czas prowadzenia działań
– zapewniła minister.
Analizy na temat stanu środowiska, ocena powstałych szkód oraz powołanie grupy usuwającej ewentualne skutki pożaru zostaną podjęte po zakończonej akcji ratowniczej.
O to, by w sytuacji kryzysowej korzystać tylko ze sprawdzonych źródeł informacji apelował też wiceminister środowiska Jacek Ozdoba.
- PSP: Działania gaśnicze trwały całą noc, sytuacja jest opanowana
– Całą noc trwały intensywne działania gaśnicze – potwierdził Arkadiusz Przybyła, zastępca Komendanta Głównego Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. – Sytuacja została opanowana. Przez cały czas były prowadzone pomiary przez cztery grupy chemiczne. Zarówno na miejscu pożaru, jak i w samym mieście żadne wyniki nie były niepokojące i w tej chwili nie ma żadnego zagrożenia
– zapewnił Przybyła.
Zastępca Komendanta wyraził nadzieję, że w ciągu kilku najbliższych godzin pożar zostanie ugaszony i będzie można przywrócić ruch kolejowy.
- Inspektor Ochrony Środowiska: Wyniki badań powietrza zostaną udostepnione
– Analizy i pomiary prób są robione od wczoraj na bieżąco – przyznał Mirosław Ganecki, wojewódzki inspektor ochrony środowiska. – Wszystkie wyniki, którymi dysponuję na chwilę obecną są pozytywne. Nie stwierdziliśmy przekroczeń dopuszczalnych norm substancji, które wydostawały się do powietrza, tzn. węglowodorów aromatycznych
– uspokajał inspektor.
Na miejscu pracuje wóz przygotowany do pomiarów ciągłych, by na bieżąco określać jakość powietrza.
Ganecki zapewnił też, że na bieżąco dysponują akredytowanymi wynikami badań. Testy zostaną udostępnione do publicznej wiadomości.
AKTUALIZACJA – Niedziela, godz. 7.00
- Akcja gaśnicza jest pod kontrolą, ale chmura dymu może przenosić niebezpieczne substancje.
– Akcja jest pod kontrolą służb. Nie ma ognia, który się rozprzestrzenia, udało się obronić budynki stojące nieopodal
– powiedział w niedzielę nad ranem w rozmowie z PAP st. kpt. mgr inż. Arkadiusz Kaniak.
Zastrzegł jednak, że nie można mówić o pełnym opanowaniu pożaru.
Dodał również, że w dalszym ciągu wstrzymany jest ruch na linii kolejowej na wysokości składowiska odpadów.
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała w niedzielę nad ranem, że w wyniku pożaru w Zielonej Górze żadne z ujęć wody nie jest zanieczyszczone, a dotychczasowe pomiary jakości powietrza nie wskazują przekroczeń. Dodała, że nikt nie został poszkodowany.
– Jestem na miejscu akcji gaśniczej składowiska odpadów niebezpiecznych w Zielonej Górze. Odebrałam meldunek od służb. Na miejscu jest 200 strażaków, 64 wozy. Nie ma ryzyka dalszego rozprzestrzenienia się pożaru. Żadne z ujęć wody nie jest zanieczyszczone. Dotychczasowe pomiary jakości powietrza nie wskazują przekroczeń. Nikt nie został poszkodowany
– poinformowała na Twitterze.
Minister poinformowała również o kolejnym posiedzeniu sztabu kryzysowego, które zaplanowano na godz. 9.00.
Jestem na miejscu akcji gaśniczej składowiska odpadów niebezpiecznych w Zielonej Górze. Odebrałam meldunek od służb. Na miejscu jest 200 strażaków, 64 wozy. Nie ma ryzyka dalszego rozprzestrzenienia się pożaru. Żadne z ujęć wody nie jest zanieczyszczone. Dotychczasowe pomiary… pic.twitter.com/Egro62iNIj
— Anna Moskwa (@moskwa_anna) July 23, 2023
Według strażaków w hali znajdowało się ok. 5 tys. metrów sześciennych składowanego materiału.
AKTUALIZACJA 22.50
Cały czas trwa walka z pożarem hali z odpadami toksycznymi w Przylepie. Na miejscu pracuje 60 jednostek OSP i PSP z regionu i spoza województwa. Szczegóły podaje nadbryg. Patryk Maruszak, Lubuski Komendant Wojewódzki KW PSP w Gorzowie Wlkp.
W gotowość postawiono 100 żołnierzy.
– Mamy najnowsze wyniki badań od PSP i WIOŚ – poinformował Władysław Dajczak, wojewoda lubuski. – Wyniki nadal są korzystne i nie zagrażają zdrowiu i życiu mieszkańców.
– W tym momencie ewakuacja w sołectwie Przylep nie jest konieczna – powiadomił Janusz Kubicki. – Mieszkańców prosimy jednak o pozostanie w domach i nie otwieranie okien
zaapelował prezydent.
Badania chmury dymu prowadzone są w trybie ciągłym!
– W przypadku jakiegokolwiek niepokojącego odczytu jesteśmy gotowi do ewakuacji mieszkańców z zagrożonych terenów. Służby są w gotowości. Mamy zabezpieczone autokary i miejsca dla potencjalnie ewakuowanych osób
zapewnił Dajczak.
Wojewoda mówi o przygotowanych miejscach dla 2500 mieszkańców.
- PKP PLK: ruch pociągów wstrzymany
W wyniku pożaru, zlokalizowanego w pobliżu torów kolejowych niedaleko przystanku Zielona Góra Przylep, wstrzymano ruch pociągów jadących z Zielonej Góry w kierunku Wrocławia i Szczecina – poinformowały PKP Polskie Linie Kolejowe.
Przewoźnicy wprowadzili zastępczą komunikację autobusową. Informacje o zmianach w kursowaniu pociągów podawane są na stacjach i przystankach oraz w pociągach.
– Wyłączone zostało napięcie w sieci trakcyjnej na linii kolejowej. W gotowości są służby techniczne PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. – podkreślono w komunikacie.
Zarządca infrastruktury kolejowej jest w stałym kontakcie z funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej oraz przewoźnikami.
– Sytuacja na sieci kolejowej jest na bieżąco monitorowana, by zapewnić pasażerom bezpieczną podróż
– zaznaczono.
– Przywrócenie przejezdności linii kolejowej możliwe będzie po decyzji Straży Pożarnej i sprawdzeniu stanu infrastruktury kolejowej – wskazały PKP PLK.
- Alert RCB
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało SMS-owe ostrzeżenia dla Zielonej Góry, pow.: zielonogórskiego, świebodzińskiego, krośnieńskiego, żarskiego, żagańskiego, nowosolskiego i wschowskiego, w którym prosi o zachowanie ostrożności i w miarę możliwości pozostanie w domu.
?Alert RCB – aktualizacja?
Uwaga! w m. Przylep (22.07) palą się substancje niebezpieczne.
SMS-owe ostrzeżenia uruchomiono również w pow.: zielonogórskim, świebodzińskim, krośnieńskim, żarskim, żagańskim, nowosolskim i wschowskim. https://t.co/DFacAvecav pic.twitter.com/MsVlVSiL6O
— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) July 22, 2023
W związku z pożarem hali w Przylepie do Zielonej Góry udaje się minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
AKTUALIZACJA 20.15
Komunikat po posiedzeniu sztabu kryzysowego.
- Nie ma zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców,
- Po przeprowadzeniu badań stwierdzono, że nie ma konieczności ewakuacji mieszkańców.
– Nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców – powiedział wojewoda lubuski Władysław Dajczak.
Przeprowadzono badania płonących substancji, które ujawniły węglowodory aromatyczne i ropopochodne (związki rakotwórcze) w ilościach nie zagrażających życiu i zdrowiu mieszkańców.
W związku z tym nie podjęto decyzji o ewakuacji ludzi.
– Komunikaty będą wydawane na bieżąco – zapewnia wojewoda. – Prosimy mieszkańców, by zamknąć okna i ewentualnie przewody wentylacyjne, by maksymalnie odizolować się od otoczenia. W razie konieczności wyjścia na zewnątrz używać maseczki.
Preferowane są maseczki filtracyjne typu FFP2, FFP3, które separują stałe cząsteczki dymu. Zwykłe maseczki nie zapewnią nam bezpieczeństwa.
– Woda w wodociągach nie została zanieczyszczona – powiedział Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry. – Osoby posiadające prywatne studnie prosimy o zaprzestanie korzystania z nich.
Lubuski Komendant Wojewódzki KW PSP w Gorzowie Wlkp. przyznaje, że akcja gaśnicza potrwa dłuższy czas. Trudno jest oszacować, kiedy strażakom uda się opanować ogień.
AKTUALIZACJA 19.51
Trwa posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Wojewoda informuje, że nie ma decyzji o ewakuacji mieszkańców. WIOŚ i specjalne wozy Straży Pożarnej prowadzą badania! Po otrzymaniu wyników zapadnie decyzja o ewentualnej ewakuacji. – Poinformowała Izabela Borkowska z Biura Wojewody Lubuskiego.
Sytuacja nie jest opanowana.
AKTUALIZACJA 19.20
” Sytuacja jest bardzo dynamiczna. 40 zastępów straży pożarnej jest na miejscu. Czekamy na wyniki badań powietrza które potwierdza czy jest konieczność ewakuacji mieszkańców Przylepu” – przekazał prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.
AKTUALIZACJA 19.00
– Musimy zachować szczególne środki ostrożności – informuje st.kpt. Arkadiusz Kaniak z Państwowej Straży Pożarnej:
– Starajmy się nie siać paniki – dodaje st. kpt. Arkadiusz Kaniak:
AKTUALIZACJA 18.54
Wojewódzki Sztab Kryzysowy podjął decyzję o natychmiastowej ewakuacji mieszkańców z sołectwa Przylep. Ewakuacja jest prewencyjna, ze względu na brak informacji o tym, co unosi się w powietrzu. Mieszkańcy zostaną przewiezieni autobusami Miejskiego Zakładu Komunikacji do wyznaczonych przez miasto miejsc.
AKTUALIZACJA 18.07
Na miejscu w dalszym ciągu trwa walka z ogniem. Niewykluczone że w najbliższym czasie zostanie podjęta decyzja o ewakuacji mieszkańców Przylepu i Łężycy.
AKTUALIZACJA 17.34
Do wszystkich mieszkańców został wysłany ALERT RCB, z prośbą o pozostanie w domach i zachowanie szczególnej ostrożności. Zablokowany został również przejazd kolejowy przez Przylep.
AKTUALIZACJA 17.10
Trwa zebranie sztabu kryzysowego. Na miejscu lata specjalistyczny dron, który bada zawartość dymu wydobywającego się z hali.
Wieloletni problem z tragicznym finałem
Odpady w Przylepie były problemem od lat.
Mówił dziś o tym na konferencji po posiedzeniu sztabu kryzysowego wojewoda lubuski, Władysław Dajczak.
Podejmowaliśmy go wielokrotnie.
Prezydent Janusz Kubicki w Radiu Zachód o sytuacji w Przylepie (Rozmowa z listopada 2021 r.)
Katastrofa w Przylepie była kwestią czasu, a o bombie ekologicznej mówiono od lat. Bomba właśnie wybucha 1,5km od mojego domu. A tu fragment rozmowy z listopada 2021 https://t.co/g7FirL9acK pic.twitter.com/CBUIIR1IAd
— Marek Poniedziałek (@M_Poniedzialek) July 22, 2023
Sprawa odpadów w Przylepie w programie RZG Interwecje
Temat odpadów w Przylepie poruszaliśmy również w programie „RZG Interwencje”. Obejrzyjcie!
Polecamy
Znajdzie się sposób na niebezpieczne odpady w Przylepie?
W Politycznym Podsumowaniu Tygodnia o niebezpiecznych odpadach składowanych w Przylepie. Przypomnijmy, miastu nie udało się wyłonić firmy, która w zakładanej...
Czytaj więcej