Po pożarze hali z odpadami niebezpiecznymi w Przylepie inspektorzy Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Zielonej Górze potwierdził przedostanie się wód pogaśniczych do rzeki Gęśnik.
WIOŚ zbadał gęśnik
Inspektorzy wykonali wizję w dniu 23 i 24 lipca 2023 r. na odcinku rzeki pomiędzy zbiornikami wodnymi znajdującymi się za terenem zakładu aż do punktu, w którym rzeka wpływa do najbliższej miejscowości, tj. Czerwieńska.
W miejscowości Czerwieńsk nie potwierdzono wizualnie obecności wód pogaśnicznych. Podczas oględzin woda była klarowna, czysta, bez charakterystycznego zapachu obserwowanego wcześniej.
W celu zweryfikowania zasięgu oddziaływania zanieczyszczenia inspektorzy WIOŚ udali się w dwa punkty: w połowie biegu rzeki pomiędzy zbiornikami wodnymi a miejscowością Czerwieńsk, a następnie na znajdujące się w dalszym biegu rzeki rozlewiska.
W punkcie znajdującym się przed rozlewiskami (w połowie biegu rzeki) skażenie zostało potwierdzone. Stwierdzono jednak, że najprawdopodobniej rozlewiska nie zostały w całości skażone.
Na zakończeniu rozlewisk nie stwierdzono zmian zabarwienia wody oraz nie był wyczuwalny charakterystyczny zapach. Działania prowadzone były przy współudziale Straży Pożarnej.
23 lipca pobrano dwie próbki wody do badań: w punkcie za zbiornikami wodnymi (Przylep) pobrano próbę wody w celu potwierdzenia skażenia oraz określenia jego skali. Drugą próbę pobrano w Czerwieńsku (początek wpływu rzeki do miejscowości), gdzie nie stwierdzono wizualnie charakterystycznych zmian.
Zatamowano bieg rzeki Gęśnik
Inspektorzy uzyskali informację, że po interwencji WIOŚ Straż Pożarna zatamowała bieg rzeki w dwóch miejscach w celu uniemożliwienia przedostania się skażenia do dalszego biegu rzeki. Rzeka została zatamowana w punkcie Dolina Bobrów, następnie na mostku pomiędzy rozlewiskami przed Czerwieńskiem (przy drodze pożarowej, szutrowej pomiędzy Łężycą a Czerwieńskiem).
Ponowne pobranie próbek 24 lipca
W dniu 24 lipca pobrano trzy próbki wody do badań:
– za pierwszą tamą ustawioną przez Straż Pożarną – uzyskano bardzo niskie pH wody,
– druga próbka pobrana za drugą tamą ustawioną przez Straż Pożarną – pH w normie, niewidoczne charakterystyczne ślady zanieczyszczenia, widoczne wcześniej.
– trzecia próbka, za rozlewiskiem, w Czerwieńsku – pH w normie, woda klarowna, bez zapachu.
Laboratorium CLB GIOŚ prowadzi badania pozostałych parametrów pobranych prób wody (m.in. obecność metali, WWA, substancje ropopochodne). Dokładne wyniki badań będą znane w przeciągu tygodnia.
Źródło:
Polecamy
st. kapitan Arkadiusz Kaniak, rzecznik lubuskiej straży pożarnej
Gościem Łukasza Brodzika jest st. kapitan Arkadiusz Kaniak, rzecznik lubuskiej straży pożarnej https://youtu.be/wVM-eejmlyc
Czytaj więcejDetails