środa, 24 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zielona Góra
  • WIADOMOŚCI
    • MIASTO
    • KULTURA
    • ROZMOWA PO 9.
    • KRAJ I ŚWIAT
  • SPORT

    Piotr Bujewicz w złotej drużynie podczas MŚ w Suhl

    fot. Paweł Górski

    Tłumy na spotkaniu Zastalu z kibicami!

    fot. Facebook/Zastal BC Zielona Góra

    Conley Garrison zostaje w Zastalu na sezon 2026/2027

    Piłkarka z Kolumbii zagra w TS Masterchem Przylep

    fot. Facebook/Giganci Zielona Góra

    Giganci jak burza przeszli przez ćwierćfinał PLB

    A.Miłoszewski – Zastal srebrny i co dalej?

    fot. pixabay.com

    Basket 4 Kids najlepszy w regionie w dwóch kategoriach

    Dominika Skarupska siódma w strzeleckich MŚ juniorek

    fot. Facebook/Towarzystwo Pływackie Zielona Góra

    TP Zielona Góra tuż za podium międzywojewódzkich mistrzostw młodzików

  • RZG TV
  • PODCASTY
  • O RZG
    • RAMÓWKA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
  • KONTAKT
  • RADIO ZACHÓD

SŁUCHAJ

Radio Zielona Góra
  • WIADOMOŚCI
    • MIASTO
    • KULTURA
    • ROZMOWA PO 9.
    • KRAJ I ŚWIAT
  • SPORT

    Piotr Bujewicz w złotej drużynie podczas MŚ w Suhl

    fot. Paweł Górski

    Tłumy na spotkaniu Zastalu z kibicami!

    fot. Facebook/Zastal BC Zielona Góra

    Conley Garrison zostaje w Zastalu na sezon 2026/2027

    Piłkarka z Kolumbii zagra w TS Masterchem Przylep

    fot. Facebook/Giganci Zielona Góra

    Giganci jak burza przeszli przez ćwierćfinał PLB

    A.Miłoszewski – Zastal srebrny i co dalej?

    fot. pixabay.com

    Basket 4 Kids najlepszy w regionie w dwóch kategoriach

    Dominika Skarupska siódma w strzeleckich MŚ juniorek

    fot. Facebook/Towarzystwo Pływackie Zielona Góra

    TP Zielona Góra tuż za podium międzywojewódzkich mistrzostw młodzików

  • RZG TV
  • PODCASTY
  • O RZG
    • RAMÓWKA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
  • KONTAKT
  • RADIO ZACHÓD
Radio Zielona Góra
Strona główna Wiadomości

Zielonogórska firma pomoże rozbudować magazyny gazu w Wierzchowicach

Radio Zielona Góra Radio Zielona Góra
2023-08-30 11:56
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterUdostępnij na WhatsappEmail

Orlen rozpoczyna rozbudowę podziemnego magazynu gazu Wierzchowice. W wyniku inwestycji zdolności magazynowe PMG Wierzchowice wzrosną z 1,3 do 2,1 mld m sześc. gazu. Odwierty wykona zielonogórska firma Exalo Drilling.  Prezes Orlenu Daniel Obajtek poinformował w środę, że krajowe magazyny gazu zapełnione są w 95 proc.

PMG Wierzchowice to największy polski podziemny magazyn gazu, znajduje się w województwie dolnośląskim, na terenie gmin Milicz i Krośnice. Koszt jego rozbudowy to ok. 570 mln zł. Wraz z rozbudową, wzrosnąć mają zdolności zatłaczania i wytłaczania. Po zakończeniu inwestycji moc zatłaczania wzrośnie o jedną trzecią – do ponad 19 mln m sześc. na dobę, a zdolność odbioru o dwie trzecie – do 24 mln m sześc. na dobę.

Wierzchowice to magazyn typu złożowego, gaz jest przechowywany w sczerpanym złożu. W środę ruszyło wiercenie pierwszego otworu w ramach rozbudowy. Do prac zastosowano wiertnię kroczącą Bentec, która umożliwia wykonanie kolejnych otworów bez konieczności demontażu i ponownego montażu. Wiertnia przemieszcza się samodzielnie pomiędzy kolejnymi miejscami wierceń. W ramach rozbudowy wywiercone zostaną trzy nowe otwory, zamontowane też zostaną nowe zespoły sprężarek.

Jak podkreślał w środę Wierzchowicach prezes Orlenu Daniel Obajtek, dzięki rozbudowie magazynu w Wierzchowicach, łączna pojemność krajowych magazynów gazu wzrośnie o 25 proc. i przekroczy 4 mld m sześc. Rozbudowa ma ścisły związek z bezpieczeństwem energetycznym, które w ten sposób wzrośnie w niepewnych czasach – zaznaczył. Pojemności magazynowe są dziś niezwykle ważne, dla bezpieczeństwa nie tylko Polski, ale i innych krajów – ocenił.

Obajtek poinformował też, że zatłoczenie krajowych magazynów gazu wynosi już 95 proc. „To trzy miesiące przed terminem, rekomendowanym w regulacjach Unii Europejskiej” – podkreślił.

„Bezpieczeństwo energetyczne Polski jest dla nas najważniejsze. Dlatego utworzyliśmy koncern który daje bezpieczeństwo poprzez wszystkie działania. Na to wszystko potrzebne są pieniądze i strategia, którą konsekwentnie realizujemy. Inwestujemy 17 mld zł w poszukiwania i wydobycie w Polsce, 49 mld zł w wydobycie w Norwegii, oraz w Pakistanie i Kanadzie”

– mówił.

„Połączyliśmy spółki PGNiG i Lotosu w Norwegii, stając się ważnym graczem na tamtym rynku. Będziemy tam inwestować także przez akwizycje. Dziś wydobycie 7,7 mld m sześc. gazu, do 2030 r. zwiększymy wydobycie do 12 mld m sześc.” – zaznaczył.

Dzięki przejęciom dodatkowe pieniądze ma np. Polska Spółka Gazownictwa, która dzięki nim może szybciej przyłączać do sieci gazowej klientów – wskazał też Obajtek.

Wykonawcami rozbudowy wierzchowickiego magazynu są spółki z Grupy Kapitałowej Orlen. PGNiG Technologie jest głównym wykonawcą prowadzącym nadzór nad inwestycją. Spółka Gazoprojekt opracowała projekt inwestycji, a Exalo Drilling wykona zaplanowane odwierty.

Grupa Orlen jest obecnie właścicielem siedmiu podziemnych magazynów gazu wysokometanowego, o łącznej pojemności ok. 3,3 mld m sześc. Pięć z nich: Wierzchowice, Strachocina, Husów, Swarzów i Brzeźnica to magazyny złożowe, dwa kolejne, w Kosakowie i Mogilnie, to magazyny w kawernach, wypłukanych w złożach soli. 

Tagi: LubuskiePolskie Radio Zachód
Poprzedni

Czy betoniarnia na Jędrzychowie zmieni lokalizację?

Następny

Balon na os. Pomorskim [ZDJĘCIA]

najnowsze

Były prezydent Zielonej Góry przed sądem. Nie przyznaje się do winy

Potrąciła rowerzystę i straciła prawo jazdy

Piotr Bujewicz w złotej drużynie podczas MŚ w Suhl

Schronisko czeka na lato z ostrożnym optymizmem

Krzysztof Rukojć, dyrektor Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Zielonej Górze

Upały dają się we znaki zwierzętom. Schronisko prosi o baseniki

„Carmina Burana” na zakończenie sezonu Filharmonii Zielonogórskiej

Co dalej z terenem przy ul. Foluszowej? Mieszkańcy zbierają pomysły

Tłumy na spotkaniu Zastalu z kibicami!

Conley Garrison zostaje w Zastalu na sezon 2026/2027

popularne

  • fot: P.Kozubaj

    Spotkanie z okazji 60-lecia matury

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Od 22.06.2026 zmiana organizacji ruchu na os. Zacisze

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Wielopokoleniowa impreza rodzinna w parku książęcym w Zatoniu

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
RSS

Program miejski Polskiego Radia - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zielona Góra

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • MIASTO
    • KULTURA
    • ROZMOWA PO 9.
    • KRAJ I ŚWIAT
  • SPORT
  • RZG TV
  • PODCASTY
  • O RZG
    • RAMÓWKA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
  • RADIO ZACHÓD

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj