„Trzynastego grudnia roku pamiętnego”

rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Wprowadzenie stano wojennego w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku oznaczało represje na niespotykaną dotąd skalę. Grupy milicjantów i funkcjonariuszy SB przystąpiły w ramach operacji o kryptonimie Jodła do internowania działaczy „Solidarności” i przywódców opozycji politycznej.

Oddziały ZOMO zajęły lokale zarządów regionalnych „Solidarności”, zatrzymując przebywające tam osoby i zabezpieczając znalezione urządzenia łącznościowe i poligraficzne. Do miast skierowano oddziały pancerne i zmechanizowane, które umieszczono przy najważniejszych węzłach komunikacyjnych, urzędach i innych obiektach strategicznych.

Posłuchaj audycji dokumentalnej „Trzynastego grudnia roku pamiętnego” ze wspomnieniami internowanych wówczas działaczy Solidarności z Myśliborza, Gorzowa, Zielonej Góry, Nowej Soli i Żar.

Specjalny dodatek poświęcony 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce przygotowała Gazeta Lubuska. W dzisiejszym wydaniu znajdują się informacje dotyczące najważniejszych faktów oraz konsekwencji, które przyniosła decyzja komunistycznych władz. W sposób szczegółowy opisana została sytuacja w gorzowskim Ursusie. Strajk, który wybuchł w zakładzie został brutalnie stłumiony, a robotnicy byli represjonowani przez aparat państwa.

Exit mobile version