Jabłka, jako popularny owoc w sadownictwie, posiadają różne odmiany. Jedną z wyróżniających się ze względu na obfitość plonów i odporność na choroby jest jabłoń ‘Idared’, szeroko wykorzystywana zarówno w przemyśle spożywczym, do produkcji soków i przetworów, jak i w domowych sadach, dostarczając smacznych i trwałych owoców. Sprawdź, jak uprawiać i pielęgnować jabłoń 'Idared’?
Z artykułu dowiesz się między innymi:
- Czym charakteryzuje się jabłoń ‘Idared’?
- Jakie odmiany jabłoni mogą pełnić funkcję zapylaczy drzewa owocowego ‘Idared’?
- Jak wygląda proces uprawy jabłoni ‘Idared’?
Jabłoń ‘Idared’ – charakterystyka
Jabłoń ‘Idared’ to uprawna odmiana jabłoni otrzymana w stacji doświadczalnej Idaho (1942 r.) poprzez skrzyżowanie odmian ‘Jonathan’ i ‘Wagener’. Jabłoń ta jest powszechnie ceniona w sadownictwie na terenach USA i Europy.
‘Idared’ (Malus domestica) osiąga do 5 m wysokości, tworząc mocno zagęszczoną koronę średnich rozmiarów. Posiada liczne zwisające rozgałęzienia, które pokryte są krótkopędami owoconośnymi. W okresie kwitnienia (maj) pokrywa się biało-różowymi kwiatami, które wydzielają delikatny, słodko-kwaskowaty zapach.
Owocowanie jabłoni ‘Idared’ – co warto wiedzieć?
Jabłoń ‘Idared’ osiąga dojrzałość zbiorczą stosunkowo wcześnie – już 3 lata od posadzenia (październik). Corocznie obfituje w średniej wielkości, lekko spłaszczone owoce o kulistym kształcie. Skórka jabłek jest gruba i błyszcząca, przybiera zielono-żółtawy odcień, który pokrywa się w całości jasnoczerwonym rozmytym rumieńcem.
Ich miąższ o białej, lekko kremowej barwie jest soczysty i drobnoziarnisty. Dojrzałość konsumencką owoce osiągają w styczniu, w związku z tym warto przechowywać je przez pewien okres w chłodni lub innym pomieszczeniu do tego przeznaczonym. Magazynowanie jabłek nie przynosi większych trudności – owoce przez dłuższy czas zachowują swoje walory smakowe.
Jabłka 'Idared’ są znane ze swojego wyjątkowego smaku. Są słodkie i kwaśne jednocześnie, co sprawia, że doskonale nadają się do spożycia w świeżej postaci, przynosząc orzeźwienie i poczucie nasycenia. Są także wyborne do wytwarzania soków, a także do pieczenia i konserwowania.
Zapylacze jabłoni ‘Idared’
Jabłoń ‘Idared’ jest w znacznym stopniu samopylna. Jednak do uzyskania obfitszych plonów potrzebuje zapylaczy, czyli innych odmian jabłoni, zdolnych do zapylenia kwiatów drzewa owocowego 'Idared’. Wybierając zapylacze, należy upewnić się, że obie rośliny kwitną w zbliżonym czasie oraz są odpowiednio usytuowane względem siebie — działania te zapewnią efektywne zapylanie.
Zapylaczami jabłoni ‘Idared’ mogą być między innymi odmiany:
- ‘Boiken’;
- ‘James Grieve’;
- ‘Złota Reneta’
- ‘Szampion’;
- ‘Cortland’;
- ‘Lobo’.
Jabłoń ‘Idared’ – uprawa i pielęgnacja
Jabłoń ‘Idared’ to drzewo owocowe o specyficznych wymaganiach glebowych i pielęgnacyjnych. Wymaga żyznej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej ziemi o odczynie lekko kwaśnym. Przed posadzeniem sadzonki należy odchwaścić, spulchnić i ewentualnie zwapnować glebę w przypadku zbyt niskiego poziomu pH podłoża (optymalne pH gleby wynosi od 5,5 do 6,7). Warto także wzbogacić ziemię w cenne składniki odżywcze, poprzez dodanie nawozu w postaci kompostu lub obornika. Stanowisko, na którym sadzi się jabłoń ‘Idared’, powinno być dobrze oświetlone i osłonięte od wiatru.
Cięcie jabłoni 'Idared’
Niezwykle ważne w pielęgnacji drzewa owocowego ‘Idared’ jest jego regularnie przycinanie w okresie wiosennym. Należy usunąć wszystkie uszkodzone i chore pędy. Pozostałe gałązki powinno się przyciąć o ⅓ ich długości, a przewodnik na wysokości 35 cm nad najwyższą gałęzią.
Co więcej, u jabłoni mogą pojawiać się tak zwane „wilki”, które zagęszczają koronę drzewa i ograniczają dostęp do światła dojrzewającym owocom. Należy je niezwłocznie wyeliminować na przełomie lipca i sierpnia, aby roślina mogła prawidłowo się rozwijać. Zabieg wykonany zbyt wcześnie (czerwiec) spowoduje powstanie nowych odrostów, co zniweczy dotychczasowe wysiłki.