Zielona Góra uczciła 40 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

i.Kwiatkowska

Przed południem w kościele pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela odprawiona została msza św. połączona z występem artystycznym w wykonaniu młodzieży. Po mszy pod pomnikiem Robotników Solidarności odbyło się uroczyście złożenie kwiatów. Obchody zorganizował Zarząd Regionu NSZZ Solidarność.

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. władzę w Polsce przejęła junta wojskowa pod przywództwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Celem wprowadzenia stanu wojennego było zniszczenie wielomilionowego ruchu „Solidarności, i obrona reżimu komunistycznego.

Ta walka Solidarności była potrzebna zapaliła w narodzie polskim płomień marzenia o wolności brutalnie zdmuchnięty wprowadzeniem stanu wojennego, mówił obecny na uroczystości wojewoda lubuski Władysław Dajczak. Jak dodał Stan Wojenny był zbrodnią przeciwko narodowi:

Przewodniczący Zarządu Regionu  Bogusław Motowidełko określił wprowadzenie Stanu Wojennego jako cios w plecy zadany Polakom Jednocześnie nie krył zniesmaczenia po ubiegłotygodniowej emisji w TVP Magazynu Śledczego Anity Gargas, w którym pokazane zostały niepublikowane dotychczas fragmenty rozmowy Adama Michnika i Wojciecha Jaruzelskiego:

 Brygida Grzybowicz, pełnomocnik wojewody lubuskiego ds. organizacji pozarządowych i społeczeństwa obywatelskiego była wówczas studentką. Pamięta swój udział w demonstracji przed pomnikiem Robotników i późniejsze związane z tym problemy:

 Józef Woźniak przewodniczący Solidarności w Elektrociepłowni Zielona Góra i wojewoda Władysław Dajczak nie kryli smutku z powodu beztroski i bardzo małej wiedzy młodego pokolenia na temat wydarzeń sprzed 40 lat i ich wpływu na nasze obecne życie:

 Niestety słowa te potwierdziły nasze rozmowy z młodymi zielonogórzanami:

 Odpowiedzialni za wprowadzenie stanu wojennego między innymi Wojciech Jaruzelski czy Czesław Kiszczak uniknęli odpowiedzialności karnej. Również wielu sprawców mordów czy pobić wciąż unika odpowiedzialności.

Władze PRL ostatecznie zniosły Stan Wojenny po ponad 1,5 roku – 22 lipca 1983 roku.

Exit mobile version