W muzeum wystawa „Talleyrandowie – powrót”

Fot. Muzeum Ziemi Lubuskiej/FB

Fot. Muzeum Ziemi Lubuskiej/FB

„Talleyrandowie – powrót” – to nowa wystawa czasowa, którą od 11 października będzie można oglądać w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Ekspozycja jest formą upamiętnienia księżnej żagańskiej Doroty, jej rodziny oraz powstałego 745 lat temu księstwa żagańskiego.

Jak poinformowała rzeczniczka Muzeum Ziemi Lubuskiej (MZL) Julia Molibog, wystawa zostanie przygotowywana przez Fundację Ogrody Kultury im. księżnej Dino z Zielonej Góry i MZL. 

Znajdą się na niej eksponaty pochodzące m.in. ze zbiorów: Muzeów Narodowcy w Warszawie i Wrocławiu, Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie, Żagańskiego Pałacu Kultury, Muzeum Miejskiego w Nowej Soli, Muzeum Porcelany w Wałbrzychu czy Archiwum Państwowego w Zielonej Górze

Jak przekazali kuratorzy wystawy Jarosław Skorulski i Longin Dzieżyc, dziedzictwo materialne rodu Bironów i Talleyrandów, łączące historię Łotwy, Polski, Niemiec i Francji, rozproszone po muzeach, prywatnych kolekcjach i archiwach Europy i Ameryki stanowi wybitną wartość historyczną przez fakt mecenatu, jaki w XVIII i XIX wieku roztaczali nad ludźmi kultury, sztuki i nauki przedstawiciele tych rodów. 

Najwybitniejszą ich reprezentantką była Dorota – księżna de Talleyrand-Périgord, księżna Dino i księżna żagańska, która z racji urodzenia i zmysłu dyplomatycznego cieszyła się szczególnymi względami wielu koronowanych głów. Opisywana wystawa jest próbą pokazania zaledwie ułamka dziedzictwa, które pozostało po niej w granicach państwa polskiego. 

Jak napisano w opisie wystawy, księżna żagańska Dorota Talleyrand-Périgord była kobietą wielkiego serca i filantropką, a jej zamiłowanie do kultury i sztuki owocowało przyjaźniami z pisarzami, malarzami i kompozytorami. Symbolicznym wyrazem objęcia przez nią władztwa nad księstwem żagańskim jest efektowny kufel wykonany na jej zamówienie w berlińskiej pracowni złotniczej Johanna Georga Hossauera. Zdobiące go monety i medale ukazują zarówno kolejnych władców Żagania, jak i dzieje rodziny. 

Na wystawie będzie także okazja zobaczyć oryginał bogato ilustrowanego dziennika będącego zapisem podróży księżnej do Włoch. Zarówno dzieje księżnej Dino, jak i epokę, w której żyła ukazują dzieła rzeźbiarskie, obrazy, dokumenty archiwalne, wyroby złotnicze, elementy meblarstwa, makieta otyńskiego klasztoru, czy filiżanka z widokiem pałacu w Żaganiu. 

Wystawa będzie dostępna od 11 października do 7 stycznia przyszłego roku.

CZYTAJ TEŻ:

Exit mobile version