Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

fot. M.Wróbel

fot. M.Wróbel

26 października 2023 roku obchodzony jest Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. To święto o randze globalnej, które pierwszy raz obchodzone było w Genewie 14 października 2005 roku.


W tym roku Ogólnopolskie Stowarzyszenie „NERKA” z siedzibą w Zielonej Górze w październiku zorganizowało akcję billboardową, na której promowane są przeszczepy rodzinne.

Pani Jolanta została dawcą nerki dla swojej siostry:

Pani Irena choruje od 15 lat. Biorcą została dzięki swojej siostrze. Jak mówi, komfort życia po przeszczepie jest dużo większy:

Transplantacja i donacja to bardzo ważne tematy o których trzeba mówić jak najwięcej – przekonuje Bogumiła Burda, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „NERKA” w Zielonej Górze:

Obecnie w Polsce jest dializowanych ok. 20 tys. chorych. Na przeszczep nerki w kolejce czeka ponad 2 tysiące osób.

Posłuchaj relacji:

Szansa na nowe życie

Główny Inspektorat Sanitarny w Światowy Dzień Donacji i Transplantacji zwrócił uwagę, że oddanie narządów po śmierci to szansa na nowe życie nawet dla kilku osób

– W niektórych przypadkach możesz również zostać żyjącym dawcą – oddając nerkę, fragment wątroby czy szpik kostny

– przypomniał. 

Transplantacja (inaczej donacja, przeszczepienie) ma na celu przywrócenie niektórych funkcji ciała ludzkiego przez przeniesienie narządu, tkanki lub komórek od dawcy do ciała biorcy. To operacja polegająca na pobraniu narządu, tkanki lub komórek od dawcy i wszczepieniu go do organizmu biorcy. Przeszczep jest metodą ratowania życia osób ciężko chorych, które potrzebują zdrowego narządu. 

W Polsce obowiązuje zasada domniemanej zgody. Oznacza to, że wszyscy jesteśmy potencjalnymi dawcami narządów po śmierci.

Jeden dawca może uratować nawet kilka osób, przekazując serce, płuca, wątrobę, nerki, trzustkę czy jelito cienkie.

Na stronie >>https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/jak-zostac-dawca-narzadow<< można znaleźć więcej informacji na temat transplantacji.

Exit mobile version