Zimowa iluminacja w Zielonej Górze z nowościami. Część dekoracji już stoi

Fot. Urząd Miasta Zielona Góra/FB

Fot. Urząd Miasta Zielona Góra/FB

Czas odpalić świąteczne iluminacje. Zacznie się w sobotę (2 grudnia) o godz. 18.00 w Parku Książęcym w Zatoniu, a już jutro (w niedzielę) milionem światełek zapłonie Zielona Góra. Będzie bajecznie!

– W tym roku zmieni się bardzo dużo, zarówno w oświetleniu, jak i atrakcjach szykowanych dla mieszkańców

– zapowiada Krzysztof Sikora, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej.

Na wzór np. Wilanowa oświetlony zostanie park książęcy w Zatoniu. Iluminacje zimowe będą świeciły wieczorami od 2 grudnia:

Od soboty błyszcząca księżna Dorota de Talleyrand witać będzie gości przy wejściu do parku od strony informacji turystycznej. Księżna ma 3,7 m wysokości. Jest wystrojona w błyszczącą balową suknię z dekoltem, w dłoni trzyma złoty wachlarz. Zaprasza do pałacu. Za nią widać sznur eleganckich pań i panów idących na bal. Cylindry, surduty, piękne suknie…

Po lewej stronie, patrząc od parkingu przy Informacji Turystycznej zatrzymała się złota kareta ciągnięta przez dwa konie.

Od karety dojdziemy do pałacu aleją wśród drzew, po których wspinają się wiewiórki. Są sporych rozmiarów.

Przy drodze prowadzącej wzdłuż Wielkiego Stawu widać ogromnego pawia, który dumnie rozpościera ogon. Za wyspą siedzą kolejne ptaki – dwa łabędzie.

Mróz skuł również fontanny przed frontem pałacu. Od soboty zamiast wody będzie z nich tryskać kaskada świateł.

Wtedy zapłoną bramy tworzące Aleję Różaną prowadzącą w głąb parku aż do podświetlonej Altany Różanej, przed którą spod śniegu wykwitł czosnek niedźwiedzi. Taki na ponad dwa metry wysokości.

Wcześniej goście miną świetlny labirynt – atrakcję dla dzieci. Dojdziemy do niego idąc z pałacu Aleją Różaną. Labirynt to plątanina ścieżek i ślepych zaułków na placu o wymiarach 15,5 x 26 metrów. Zdobią ją liczne kwiaty parkowe oraz cztery filiżanki. Można w nich usiąść. Każda ma 1,8 m wysokości. Można nimi kręcić dookoła. Całość labiryntu przegradzają kolorowe, świecące ścianki.

Harmonogram wydarzeń w Zatoniu

Impreza startuje w sobotę, 2 grudnia, o 18.00. Miejsce zbiórki: wejście do parku z parkingu przy informacji turystycznej. Zebranych poprowadzi prezydent Janusz Kubicki wraz z księżną Dorotą (Agata Miedzińska). Po kolei będzie rozświetlał kolejne fragmenty parku.

W ruinach pałacu przewidziano poczęstunek.

Tuż po odpaleniu świateł organizatorzy zapraszają dzieci na bajkowy spacer po parku. Będzie można, idąc po parku od figury do figury, posłuchać opowieści o małej Różyczce, autorstwa Jarosława Skorulskiego. Przeczytajcie fragment.

Organizatorzy wyznaczyli trzy parkingi – w sumie na 120 miejsc. Można zaparkować wzdłuż ul. Strumykowej, Księżnej Doroty oraz na placu w Marzęcinie. Większość miejsc przy informacji turystycznej będzie zajęta przez służby.

Zielonogórska bajka

W tym roku również w samej Zielonej Górze zamontowano nowe oświetlenie świąteczne. Światełka mają być odpalone w niedzielę 3 grudnia, o godz. 16.00 na Placu Bohaterów.

Poza tym, tradycyjnie przy ratuszu, stoi choinka od leśników:

Na Placu Bohaterów zielonogórzan powita para reniferów oraz nowa, złota fontanna. To mikołajkowa tradycja. Zebrani wyruszą w kierunku ratusza po drodze zapalając kolejne iluminacje. Na koniec „odpalą” żywą choinkę na rynku. A komu będzie za mało, pójdzie udekorowaną ul. Sobieskiego na plac Słowiański do kolejnej choinki.

Obejrzyj zdjęcia pod polecaną rozmową z Krzysztofem Sikorą, prezesem Zakładu Gospodarki Komunalnej.

Czytaj także:

Na Placu Słowiańskim dumnie pręży się już choinka przystrojona w nowe ozdoby utrzymane w tonacjach złota, srebra i czerwieni. Fot. Urząd Miasta Zielona Góra/FB

Na Placu Słowiańskim dumnie pręży się już choinka przystrojona w nowe ozdoby utrzymane w tonacjach złota, srebra i czerwieni. Fot. Urząd Miasta Zielona Góra/FB

Instalacje świetlne stanęły też w fontannie na Placu Bohaterów. Fot. Urząd Miasta Zielona Góra/FB

Świąteczne stroiki zaczynają już zdobić latarnie na starówce. Fot. Urząd Miasta Zielona Góra/FB

A w Zatoniu zapanuje baśniowy klimat. Fot. Urząd Miasta Zielona Góra/FB 

Exit mobile version