Mając cerę problematyczną wiele kobiet boryka się z widocznymi zmianami trądzikowymi czy też naczynkami. Posiadając taki rodzaj cery należy odpowiednio dobrać podkład, by zwiększyć pewność siebie, a także poprawić swoją samoocenę. Często takie osoby mają wiele kompleksów, a okazuje się, że ich problem może zamaskować dobrze wykonany makijaż. Na co zwrócić uwagę przy doborze podkładu i wykonaniu makijażu?
Jak dobrać podkład do cery problematycznej?
Bez wątpienia podkład do cery problematycznej powinien zapewniać odpowiedni poziom krycia. Jak wiadomo z tym bywa różnie, a często związane jest to nie z samymi cechami produktu, ale skóry. Musi być ona świetnie przygotowana do wykonania makijażu, by efekt krycia mógł zostać osiągnięty. Jeżeli na skórze często pojawiają się wypryski, a do tego jest szara i matowa, to warto dodać jej blasku. Można postawić na produkt, który poza niwelowaniem widoczności niedoskonałości skóry zapewnia efekt rozświetlenia. Dzięki temu skóra prezentuje się bardziej świeżo i młodzieńczo. Skóra, na której często pojawiają się niedoskonałości nie może być obciążona, stąd wśród składników podkładu nie mogą znaleźć się silikony czy parabeny, które mają działanie wysuszające. Najlepiej jeśli podkład posiada wegańską formułę. Ważna jest obecność filtru przeciwsłonecznego, bo promieniowanie UV szczególnie źle wpływa na skórę problematyczną i może nasilać problemy. Oczywiście wywołuje też powstawanie plam skórnych, które mogą być groźne dla zdrowia, stąd należy zadbać o to, by w składzie podkładu znalazł się filtr, przynajmniej SPF 20. Jeśli go nie ma to należy zaopatrzyć się w spray termoochronny z SPF 20 lub wyższą ochroną, który można aplikować także na makijaż. W składzie podkładu istotne znaczenie mają też składniki nawilżające takie jak kwas hialuronowy czy aloes. Ten ostatni ma dodatkowo właściwości łagodzące, a nawet antybakteryjne.
Makijaż cery problematycznej – jak go wykonać?
W przypadku, gdy na cerze widoczne są wykwity albo blizny, to okazjonalnie można użyć kamuflażu. Jednak tego typu ciężki podkład nie sprawdzi się na co dzień. Zamiast stosować bardzo ciężki makijaż lepiej zadbać o krycie w inny sposób. Dobrze mogą sprawdzić się korektory do twarzy i pod oczy. Mogą zniwelować cienie pod oczami, ale i widoczne wypryski. Można wybrać takie, które są o ton jaśniejsze od podkładu, ale i korektory kolorowe. Te ostatnie zawsze należy aplikować przed podkładem. Korektor w zielonym kolorze zniweluje widoczne krosty, z kolei żółty ukryje fioletowe cienie pod oczami. Po nałożeniu podkładu należy sięgnąć po odpowiedni puder. Bardzo dobrze sprawdzi się mineralny, który nie zatyka porów. Można też wybrać ryżowy o podobnych właściwościach. Puder powinien być jak najbardziej zbliżony do koloru podkładu. W przypadku cery problematycznej często skóra świeci się w strefie T. W tym przypadku warto stawiać na metodę bakingu przy wykonywaniu makijażu, zwłaszcza tego wieczorowego. Duża ilość pudru zapewni lepsze i bardziej równomierne krycie. Puder szybko zmiesza się z podkładem, a nadmiar można zebrać przy użyciu pędzla. Warto mocniej podkreślić oczy lub usta. Makijaż może skutecznie odwrócić uwagę od ewentualnych niedoskonałości, które są widoczne w innym miejscu. Wyrazisty makijaż oczu zawsze się sprawdza. Warto postawić na smokey eyes, a dodatkowo podkreślić powieki kredką oraz hipoalergicznym tuszem do rzęs. Cera problematyczna bardzo często jest też wrażliwa, dlatego warto wybierać kosmetyki, które określane są jako hipoalergiczne bądź wegańskie.