Uniwersytet Zielonogórski będzie miał dodatkowy teleskop w Chile. Jest szansa, że jeszcze w tym roku naukowcy zrobią pierwsze zdjęcia z nowego urządzenia.To wynik konkursu, dzięki któremu udało się pozyskać środki na zakup sprzętu. W Chile jest już jeden teleskop zielonogórskiej uczelni nazwany ROTUZ.
– Ma półmetrową średnicę, a nowy będzie większy, o średnicy 0,7 metra – tłumaczy dr Michał Żejmo z Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego:
– Obecnie nasze badania obejmują bardzo szerokie spektrum. Obserwujemy kosmos bliski z odległości 2 tysięcy kilometrów, ale też ten daleki – dodaje dr Michał Żejmo:
Niebawem także zielonogórzanie będą mogli podglądać niebo nad Chile. W najbliższych dniach ma być uruchomiona specjalna strona internetowa:
Jak podkreślał dr Michał Żejmo, w Chile są jedne z najlepszych warunków obserwacyjnych na świecie. W ciągu roku jest tam około 320 pogodnych nocy. Z naszym gościem rozmawialiśmy w audycji „Przepraszam, że tak wcześnie”.
Zielonogórscy naukowcy będą prowadzić pogłębione badania kosmosu. Wszystko dzięki temu, że na pustyni w Chile stanie dodatkowy teleskop. Dr Michał Żejmo z Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego opowiada o obserwacjach...Wysłuchaj całej rozmowy:
Dr Michał Żejmo, Instytut Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego
- Ten wynalazek daje szanse na przyspieszenie leczenia i powrotu do zdrowia – tak prof. Piotr Kuryło z Uniwersytetu Zielonogórskiego...Polecamy
Naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego opracowali innowacyjny system do osteotomii