Od 17 lat pomagają w pochówku dzieci nienarodzonych na zielonogórskim cmentarzu – dziś zbierają na odnowienie starego i postawienie nowego grobu.
Chodzi o Stowarzyszenie Twoja Rodzina, które ruszyło ze zbiórką 58 tysięcy złotych. Kwota ta ma pozwolić, aby rodzice dotknięci stratą mogli dalej, w godnych warunkach, pożegnać się z nienarodzonym potomstwem.
– Przez lata ten grób się wypełnił – mówi Tomasz Lehman, prezes Stowarzyszenia Twoja Rodzina:
– Wspólne pochówki odbywają się raz na kwartał – dodaje Tomasz Lehman:
Zbiórkę można wspierać za pomocą portalu zrzutka.pl. Prowadzona jest do 30 marca 2024 roku.
Dodajmy, że Stowarzyszenie Twoja Rodzina jest organizacją pożytku publicznego i można wesprzeć ją 1,5 % podatku w najbliższym rozliczeniu z fiskusem. KRS: 0000023781.
Pochówki dzieci zmarłych przed narodzeniem w Zielonej Górze
Na zielonogórskim starym cmentarzu pochówki dzieci zmarłych przed narodzeniem odbywają się co trzy miesiące. Najbliższy zaplanowano 23 lutego. W pochówku mogą uczestniczyć zarówno rodzice, których dzieci są chowane w danej chwili, jak i ci, którzy wcześniej tego nie zrobili.
– Pochówek dzieci zmarłych przed narodzinami organizujemy od 2007 r. w Zielonej Górze i Otyniu
– mówi Tomasz Lehman.
Gdy dochodzi do przedwczesnej śmierci dziecka (przed narodzinami lub tuż po) rodzice mogą samodzielnie je pochować lub gdy nie mają na to sił mogą podpisać w szpitalu oświadczenie wskazujące, że pochówkiem zajmie się Stowarzyszenie Twoja Rodzina (dawny Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka).
Rodzice i rodzina nie ponoszą z tytułu takiego pogrzebu żadnych kosztów. Personel medyczny zarówno szpitala w Zielonej Górze, jak i Nowej Soli ma wszelką wiedzę potrzebną na ten temat. Z odpowiednim formularzem i opisem, na czym polega pochówek dziecka zmarłego przed narodzeniem zazwyczaj pojawia się psycholog lub pielęgniarka. Jeśli rodzice osobiście nie wykonają żadnego ruchu i nie zlecą STR pochówku, to dziecko i tak jest grzebane w mogile zbiorczej, zgodnie z obowiązującym prawem. To ważna wiadomość dla tych, którzy w momencie doświadczenia traumatycznego przeżycia nie umieli, bądź nie mogli podjąć żadnej decyzji.
Terminy pochówków wskazuje Ośrodkowi Pomocy Społecznej STR. Fizycznie za pogrzeby odpowiada Miejski Zakład Pogrzebowy.
Przed samym pochówkiem jest czas na liturgię pogrzebową w kaplicy na cmentarzu. Liturgii przewodniczy ksiądz katolicki.
W ramach funkcjonowania Ośrodka Interwencji Kryzysowej można też skorzystać ze wsparcia rodziców po stracie, poprzez korzystanie z poradnictwa psychologicznego.
Informacje dotyczące pomocy psychologicznej i grup wsparcia udzielane są na oddziałach położniczych szpitali w Zielonej Górze i Nowej Soli. Można też zapisać się telefonicznie w siedzibie Stowarzyszenia Twoja Rodzina (68 324 49 00). Warto pamiętać, że grupa ma charakter otwarty, zatem każdy może skorzystać z takiej ilości spotkań, jaką uzna za potrzebną. Do grupy można dołączyć w dowolnym momencie, jeśli tylko jest wolne miejsce.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Stowarzyszenia Twoja rodzina >>stowarzyszenietwojarodzina.pl<< lub facebookowej >>Pochówek Dzieci zmarłych przed urodzeniem<<.
CZYTAJ TEŻ: Zasiłek pogrzebowy wzrośnie do siedmiu tysięcy złotych?
Polecamy
Cmentarz św. Jana – gdzie był w Zielonej Górze i co znaleźli archeolodzy?
Pod koniec roku zielonogórzanie będą mogli zapoznać się z nowymi faktami na temat historii Zielonej Góry. Fundacja Tłocznia kończy prace...
Czytaj więcej