11 lutego – Międzynarodowy Dzień Numeru Alarmowego 112

CPR

Numer alarmowy 112, to System Powiadamiania Ratunkowego, funkcjonujący na terenie kraju, który składa się z 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego – po jednym w każdym mieście wojewódzkim oraz w Radomiu.

Zgłoszenia z numerów alarmowych 112, 997, 998 i 999 trafiają do operatorów zatrudnionych w Centrach Powiadamiania Ratunkowego. Operatorzy przekazują drogą elektroniczną, wszystkie zebrane o zdarzeniu informacje do odpowiednich dyspozytorów ratownictwa medycznego, Państwowej Straży Pożarnej i Policji, którzy decydują o zaangażowaniu odpowiednich jednostek.

Numer alarmowy 112 powinien znać każdy już od najmłodszych lat przekonuje  podinspektor Małgorzata Barska rzeczniczka zielonogórskiej policji: 

Od stycznia 2019 centra powiadamiania ratunkowego, obsługują numer alarmowy Policji, czyli 997. Niestety nadal dość często numer alarmowy blokują nieodpowiedzialni żartownisie podkreśla Małgorzata Barska.

Zielonogórzanie korzystają z numeru alarmowego, ale mają na temat jego przydatności podzielone opinie:

Większość zgłoszeń alarmowych kierowana jest do dyspozytorów Policji. Wynika to przede wszystkim z bardzo szerokiego zakresu ustawowych zadań Policji.

W Polsce numer 112 został wprowadzony w 2005 roku jednak podstawą funkcjonowania systemu powiadamiania ratunkowego jest ustawa z dnia 22 listopada 2013 r. o systemie powiadamiania ratunkowego , która zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2014 i określa zadania i zasady działania CPR-ów w Polsce.

 

Exit mobile version