Inwestycje w złoto są popularne od lat. Złoto uznaje się za gwarancję bezpieczeństwa, gdyż kruszec zachowuje wartość bez względu na kondycję gospodarki krajowej i światowej. Dzięki niemu można zabezpieczyć oszczędności. Inwestowanie w złoto poleca się głównie w okresie długoterminowym, jednak czy jest to opcja dla każdego? Sprawdź, czy warto zdecydować się na zakup złota.
Stabilny sposób ochrony kapitału
Złoto od wieków uznaje się za jedną z najbezpieczniejszych form lokowania kapitału. Szlachetny kruszec cechuje się wysoką odpornością kryzysy w przeciwieństwie do walut, nieruchomości, dzieł sztuki, czy też surowców takich jak ropa. Złoto należące do banków stanowi gwarancję ochrony oszczędności klientów, a rezerwy krajowe złota zwiększają wiarygodność i bezpieczeństwo finansowej całego państwa.
Śledząc kurs złota, bez trudu można zauważyć, że w czasie wysokiej inflacji i wojen toczących się w różnych częściach świata to właśnie ten kruszec zyskuje na wartości. Ceny złota na giełdach podaje się w dolarach amerykańskich – obecnie należą do jednych z najwyższych w całej historii notowań, co pozwala odnieść wrażenie, że cały świat obawia się rozszerzenia konfliktów i dalszego wzrostu cen.
Złoto zyskuje na wartości
W latach 2013-2023 cena złota na giełdach wzrosła o 65%. Żadna lokata ani obligacje nie dawały szans na tak wysoki zarobek w podobnym okresie bez ponoszenia wysokiego ryzyka. Niektórzy analitycy spodziewają się, że w niedalekiej przyszłości złoto może osiągnąć cenę 4 tysięcy USD za uncję. Światowa Rada Złota z kolei wskazuje, że kurs kruszcu zależy głównie od czterech czynników: ryzyka, niepewności na rynkach, alternatywnych kosztów i stopnia ekspansji gospodarczych. Z tego względu wszelkie prognozy co do kursu złota na giełdach są obarczone niepewnością, jednak historia pokazuje, że w przypadku wojen i kryzysów złoto nigdy nie traciło na wartości. Często pozostawało jedyną akceptowalną „walutą” i wyłącznym sposobem na ochronę oszczędności.
Złoto uznaje się za atrakcyjne aktywo na całym świecie. Niewiele innych kruszców ma podobną wartość i może być stosowane jako lokata kapitału niemalże w każdym kraju. Inwestorzy jednak skłaniają się ku zakupowi złota nieco rzadziej niż do innych form lokowania kapitału. Mając jedynie kilka tysięcy złotych oszczędności, nie ma się możliwości zakupu złota w większej ilości. Taka kwota wystarcza zaledwie na kilka gramów szlachetnego kruszcu.
Kto może inwestować w złoto?
Inwestowanie w złoto opłaca się głównie w horyzoncie długoterminowym. W przypadku mniejszych oszczędności nie uda się kupić dużej sztabki złota – sztabka o wadze 1 kg kosztuje ponad 250 tysięcy złotych. Za sztabkę o masie ok. 50 g trzeba z kolei zapłacić ok. 13 tysięcy złotych. Z kolei złotą monetę kolekcjonerską można nabyć już za 300 zł. Sprzedając ją za kilka lat, można jednak zyskać znacznie więcej. O inwestycji w złoto może zatem pomyśleć każdy, jednak przewidywany stopień zwrotu z inwestycji i wysokość potrzebnego kapitału do zakupu kruszcu będzie zróżnicowana w zależności od wybranej opcji.