Ogrodnicy pakują swoje szklarnie w folię bąbelkową, ale dlaczego? Wbrew pozorom, nie ma to na celu ochrony szkła przed stłuczeniem, ale zatrzymanie większej ilości ciepła wewnątrz szklarni w miesiącach zimowych.
Izolacja szklarni folią bąbelkową – jak zrobić to dobrze?
Przede wszystkim, folia bąbelkowa do szklarni różni się od tej powszechnie stosowanej folii bąbelkowej do pakowania.
Ogrodnicza folia bąbelkowa ma większe bąbelki, co zapewnia jej jeszcze lepsze właściwości izolacyjne i jest zwykle poddawana obróbce tak, aby wytrzymała długoterminową ekspozycję na promieniowanie UV.
Stosując odpowiednią izolację ze szklarniowej folii bąbelkowej, a nie zwykłej folii bąbelkowej do pakowania, powinna ona przetrwać kilka lat bezpośredniego światła słonecznego.
Efekt zafoliowania szklarni jest szczególnie odczuwalny, jeśli jest ona obłożona pojedynczymi szybami lub jest szklarnią tradycyjną, w której bardzo duży procent powierzchni stanowi szkło. Foliowanie sprawdzi się jednak również dobrze w szklarniach z podwójnymi szybami, gdyż w nich także zatrzyma więcej ciepła. Jak wiadomo, te kilka stopni więcej może być zbawienne dla całej uprawy.
Główna zasada, dzięki której folia bąbelkowa jest dobrym izolatorem, opiera się na tym samym mechanizmie co działanie podwójnej szyby. Pęcherzyki tworzą barierę izolacyjną, która pomaga zapobiegać utracie ciepła z nagrzanego przez słońce wnętrza szklarni. Jest to ten sam efekt cieplarniany, którego doznaje nasza planeta, tylko zamiast gazów cieplarnianych w atmosferze jest folia bąbelkowa.
Słońce nagrzewa szklarnię, ponieważ folia bąbelkowa jest półprzezroczysta, nie zapobiega przedostawaniu się światła słonecznego do szklarni, więc wszystko, co rośnie w środku, nadal dostaje dużo światła i może się rozwijać.
O czym należy pomyśleć przed zafoliowaniem swojej szklarni?
Zafoliowanie szklarni folią bąbelkową ma swoje zalety, ale i wady. Generalnie należy to rozważać jedynie wtedy, gdy te pierwsze przeważają nad drugimi, a to ma miejsce jedynie na obszarach, gdzie zimy bywają srogie lub gdy hodujemy wyjątkowo wrażliwe na temperaturę rośliny.
- Folia bąbelkowa izoluje przed zimnem, ale sprawia też, że atmosfera w szklarni jest wilgotna.
Pełna izolacja zmniejsza ilość światła wpadającego do szklarni, co znacznie zwiększa wilgotność wewnątrz szklarni. Może to powodować problemy zdrowotne niektórych roślin. Należy mieć to na uwadze i w razie potrzeby wyciąć otwory na wentylatory, oraz zakupić same wentylatory. Wiążę się to z kosztami, dlatego na łagodniejszych obszarach, gdzie rośliny potrzebują schronienia, a nie ochrony przed mrozem, lepiej owinąć te bardziej wrażliwe pojedynczo, np. polarem, niż zabezpieczać zbiorczo folią całą szklarnię.
Szklarnię można również podzielić na dwie części, jedną z izolacją i drugą bez, oddzielając przestrzenie zasłoną z flizeliny lub folii bąbelkowej.
Zalety zabezpieczenia szklarni folią bąbelkową na zimę
Ogrodnicza folia bąbelkowa ma kilka zalet w porównaniu z alternatywnymi sposobami izolowania szklarni przed mrozem.
- Jako system pasywny (w przeciwieństwie na przykład do grzejników elektrycznych) po zainstalowaniu nie zużywa żadnej energii, co czyni go opłacalnym i niskoemisyjnym rozwiązaniem.
- Jest dość tanim sposobem zabezpieczenia szklarni przed mrozem.
- Przezroczysta folia bąbelkowa oznacza, że światło słoneczne nadal może przedostawać się do szklarni, co sprawia, że jest ona lepsza dla wegetacji roślin niż nieprzezroczyste filce i polary izolacyjne.
- Folia bąbelkowa jest środkiem tymczasowym, można ją zdjąć w miesiącach letnich, a na stosunkowo niewielkiej powierzchni można ją łatwo przechowywać aż do jesieni.
Niektórzy za wadę tego rozwiązania uważają trudność jej instalacji jesienią i demontaż wiosną następnego roku, gdyż wiąże się to, jakby nie patrzeć, z dużym wysiłkiem albo przynajmniej nakładem pracy. Alternatywą jest jednak zastosowanie systemu aktywnego, który co prawda można wyłączyć latem, ale wiąże się ze sporym zużyciem energii zimą i niemałym rachunkiem za energię elektryczną. Na rozwiązanie takie decydują się np. kraje, które mają nadwyżki energii przy jednoczesnym braku możliwości jej sprzedaży na eksport, np. Islandia.
Ostateczną korzyścią z opatulenia folią bąbelkową szklarni jest wydłużony sezon wegetacyjny aż do jesieni, a także możliwość hodowlę średnio odpornych na temperaturę roślin przez okres zimowy.