Zbiorniki ppoż. O czym pamiętać przy wyborze?

To między innymi od zbiorników przeciwpożarowych zależy bezpieczeństwo zakładu. Co należy wiedzieć o tego typu konstrukcjach?

Zbiorniki przeciwpożarowe to ważny element infrastruktury obiektów, w których nie ma dostępu do hydrantu o odpowiedniej wydajności. Zgodnie z przepisami, projektanci obiektów przemysłowych oraz magazynów materiałów łatwopalnych muszą zagwarantować dostęp do hydrantu przeciwpożarowego dostarczającego 5 decymetrów sześciennych na sekundę. Jeśli jest to niemożliwe, konieczne jest zaprojektowanie zbiornika ppoż. o odpowiedniej pojemności. Jak jednak dobrać wielkość zbiornika? Jakie materiały są używane do ich produkcji? Odpowiedzi na te pytania udzielamy w nowym artykule.

 

Zbiorniki ppoż dla przemysłu i nie tylko. Jak wybrać?

Przy doborze zbiornika ppoż. szczególną uwagę należy zwrócić na jego pojemność. Gotowe zbiorniki przeciwpożarowe dostępne są w szerokiej gamie rozmiarów – od 20 do nawet 300 metrów sześciennych. Wybór konkretnego modelu powinien być uzależniony od różnych czynników, wśród których największe znaczenie mają:

 

  • wielkość chronionego obszaru – im większy teren, tym większy zbiornik będzie niezbędny do dostarczenia ilości wody wystarczającej do ugaszenia ewentualnego pożaru;
  • rodzaj zagrożenia pożarowego – w obiektach, na terenie których znajdują się materiały łatwopalne lub wybuchowe, konieczny jest montaż większego zbiornika, który będzie w stanie zaspokoić potrzeby w razie potencjalnie dużego pożaru;
  • czas potrzebny na przybycie jednostek ratowniczo-gaśniczych – im jest dłuższy, tym większy powinien być zbiornik.

 

Zbiorniki przeciwpożarowe. Jaki materiał będzie najlepszy?

Właściwości zbiorników ppoż w największej mierze zależy od tego, z czego został wykonany dany model. Na rynku dostępne są zbiorniki wyprodukowane z materiałów takich jak:

 

  • polipropylen (PP) – termoplastyczny polimer, który charakteryzuje się odpornością na korozję, chemikalia, uszkodzenia mechaniczne i wysoką temperaturę. Zbiorniki wykonane z polipropylenu są ponadto lekkie i, co za tym idzie, łatwe w transporcie i montażu;
  • PEHD – kolejny termoplastyczny polimer o dużej wytrzymałości na rozciąganie i niskiej gęstości. Wykonane z niego zbiorniki przeciwpożarowe są łatwe w obróbce, odporne na korozję, chemikalia i działanie mikroorganizmów. Cechują się też niskimi kosztami produkcji;
  • blacha ocynkowana – stal pokryta warstwą cynku zapewniają ochronę przed korozją. Zbiorniki wykonane z blachy ocynkowanej są odporne na warunki atmosferyczne i korozję. Posiadają długą żywotność i są dość łatwe w produkcji.

 

Zbiorniki przeciwpożarowe – producent godny zaufania

Na trwałość zbiornika i, co za tym idzie, bezpieczeństwo zakładu wpływa także jakość wykonania. Dlatego warto wybierać zbiorniki uznanych producentów. Wysokiej jakości modele dostępne są w katalogu JR-tech. Ten oferujący zbiorniki przeciwpożarowe producent wykonuje modele ze stali, blachy ocynkowanej i tworzyw sztucznych. Szeroki zakres dostępnych pojemności (20, 100 lub 300 metrów sześciennych) ułatwia dobór zbiornika idealnie dopasowanego do potrzeb danego obiektu. Wysoka jakość wykonania, staranny dobór materiałów oraz zróżnicowany wybór dają inwestorowi gwarancję co do tego, że w razie pożaru służby ratowniczo-gaśnicze będą miały dostęp do wody w wystarczającej ilości.

Exit mobile version