Dom jednorodzinny dwulokalowy – własne mieszkanie i inwestycja na przyszłość

Gdy decydujemy się na budowę domu mamy kilka możliwości. Możemy postawić na jednorodzinny dom na osobnej działce, kupić nieruchomość w szeregowej inwestycji dewelopera, lub zdecydować się na budowę bliźniaka, lub domu dwulokalowego. Coraz częściej, ze względu na rosnące ceny nieruchomości i chęć optymalizacji kosztów, inwestorzy decydują się na bardziej wymagające rozwiązanie, jakim jest budowa domu jednorodzinnego dwulokalowego. Co takiego sprawia, że ten rodzaj inwestycji cieszy się coraz większą popularnością?

Dom przy Amarantowej 16 dwulokalowy

Jeden dla siebie, drugi jako inwestycja – ekonomiczne aspekty wyboru domów dwulokalowych.

Budowa domu dwulokalowego pozwala na znaczne obniżenie kosztów inwestycji w porównaniu z budową dwóch oddzielnych domów. Wspólne ściany, fundamenty i dach to elementy, które znacząco wpływają na zmniejszenie kosztów materiałów budowlanych i robocizny. W tym miejscu warto zaznaczyć, że projekty domów jednorodzinnych, dwulokalowych to nie to samo co domy w zabudowie bliźniaczej. Różnica polega w największym skrócie, na wspólnej ścianie, która w przypadku bliźniaków posiada dylatację, a w domach dwulokalowych jest jednolita. Domy w zabudowie bliźniaczej możemy realizować osobno (najpierw jeden segment a potem drugi), natomiast projekty domów dwulokalowych trzeba budować w całości naraz. Chcąc budować dom jednorodzinny z dwoma lokalami wystarczy kupić jeden projekt domu, by uzyskać pozwolenie na budowę. W przypadku bliźniaka niezbędna są dwa komplety dokumentacji. Dlaczego warto wybudować dom z dwoma lokalami? Odpowiedzią jest szybka zwrotność inwestycji. Jednym z lokali można dysponować na własne potrzeby, a drugi wynająć, lub nawet sprzedać. Dzięki temu inwestycja może bardzo szybko się zwrócić, a wynajem, czy zbycie nieruchomości, może stanowić dodatkowe źródło dochodu. Oszczędzamy również na etapie użytkowania budynku, ograniczając koszty utrzymania. Wydatki na serwisy i remonty dzielimy na pół. Również wspólne części budynku, takie jak ogrzewanie, instalacje czy dach, obniżają koszty utrzymania dla obu lokali.

Dom przy Amarantowej 10 dwulokalowy

Czy projekty domów jednorodzinnych dwulokalowych dają odpowiedni poziom swobody i komfortu?

Mimo że oba lokale znajdują się w jednym budynku, każdy z nich zapewnia mieszkańcom pełną prywatność i niezależność. Odpowiednia izolacja akustyczna oraz przemyślany układ pomieszczeń gwarantują komfort życia.

Każdy z osobnych lokali ma również możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb. Planując budowę domu dwulokalowego, można dostosować układ pomieszczeń i wyposażenie każdego z lokali do określonych preferencji i wymagań przyszłych mieszkańców. Dom dwulokalowy to inwestycja na lata. W przyszłości istnieje możliwość połączenia obu lokali w jeden większy lub wydzielenia dodatkowych pomieszczeń, np. gabinetu czy pracowni.

Dom przy Amarantowej 15 dwulokalowy

 

Koszty budowy i utrzymania domu dwulokalowego w porównaniu z domem jednorodzinnym

Decyzja o budowie domu dwulokalowego często wiąże się z niższymi kosztami zarówno na etapie budowy, jak i późniejszego użytkowania, w porównaniu do tradycyjnego domu jednorodzinnego. Wybierając projekty domów dwulokalowych budujemy dwa domy w cenie jednego. Jeden raz płacimy za projekt, adaptację, kierownika budowy i wszystkie administracyjno-urzędnicze procedury. Podział kosztów budowy wynika z możliwości wspólnego wykorzystania elementów konstrukcyjnych takich jak fundamenty, ściany nośne, czy dach. Dodatkowo, większe zamówienia na materiały budowlane mogą przynieść korzyści wynikające z efektów skali. W przypadku domu dwulokalowego część kosztów budowy może być podzielona od razu pomiędzy dwóch właścicieli, co jeszcze bardziej obniża indywidualne wydatki.

Również koszty utrzymania domu dwulokalowego są zazwyczaj niższe. Wspólne ogrzewanie, zaopatrzenie w wodę, czy wywóz śmieci prowadzą do podziału kosztów między mieszkańców. Często także powierzchnia działki do pielęgnacji jest mniejsza, co przekłada się na niższe koszty związane z jej utrzymaniem.

Aby uzyskać dokładne informacje dotyczące kosztów budowy i utrzymania domu dwulokalowego, warto skonsultować się ze specjalistami, takimi jak projektanci gotowych projektów domów. Możemy od nich uzyskać wykaz niezbędnych materiałów, charakterystykę energetyczną całego budynku, czy szacunkowy kosztorys. Dokładne poznanie projektu i oszacowanie kosztów pozwoli na podjęcie świadomej decyzji o wyborze odpowiedniego projektu domu.

Exit mobile version