Polsko-niemiecka granica otwarta

fot: PAP/Lech Muszyński

Od północy na polsko-niemieckiej granicy zniesione zostały kontrole. Oznacza to, że nie obowiązują również kontrole sanitarne ani obowiązek kwarantanny.

Kontroli związanych z pandemią już nie będzie, ale nie oznacza to końca pracy na granicy – mówi podpułkownik Andrzej Torbicz z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej:

Symboliczne ponowne otwarcie granic zorganizowano o północy w Słubicach i Zgorzelcu:

Jak zaznaczono w opublikowanym w piątek rozporządzeniu Rady Ministrów, granicę zewnętrzną, na kierunku do Polski mogą przekroczyć m.in. obywatele RP, a także cudzoziemcy, którzy są małżonkami, albo dziećmi obywateli polskich lub pozostają pod ich stałą opieką. Wjazd jest możliwy m.in. również dla cudzoziemców posiadających Kartę Polaka, oraz osób posiadających stopień dyplomatyczny i członków ich rodzin, a także dla osób wykonujących m.in. przejazdy służbowe. Przez granicę zewnętrzną mogą również wjechać do Polski uczniowie i studenci pobierający tutaj naukę. Co ważne, nie muszą oni odbywać obowiązkowej kwarantanny, ale na granicy będą poproszeni o okazanie dokumentów poświadczających, że uczą się w Polsce.

Według nowych przepisów, obowiązkowej kwarantanny nie muszą odbywać również m.in. osoby wjeżdżające do Polski w ramach czynności zawodowych, w tym m.in. członkowie załóg statków powietrznych, rybacy i marynarze, kierowcy transportu drogowego, czy członkowie obsady pociągów.

Obowiązku kwarantanny nie mają również osoby przekraczające granicę zewnętrzną w celu wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym znajdującym się po obu stronach granicy, żołnierze Sił Zbrojnych RP lub żołnierzy wojsk sojuszniczych, a także: funkcjonariusze Policji, SG, Służby Celno-Skarbowej, PSP, SOP, inspektorzy ITD wykonujący zadania służbowe. Granicę bez konieczności odbywania kwarantanny mogą przekroczyć również m.in. członkowie misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz członkowie ich rodzin.

Kwarantanny nie muszą odbywać również cudzoziemcy przekraczający granicę zewnętrzną, którzy przejeżdżają przez Polskę do miejsca zamieszkania na terenie UE lub krajów członkowskich EFTA, jeśli posiadają zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego w tych krajach.

Exit mobile version