Przyszła jesień, wieczory i noce są coraz chłodniejsze. To okres, w którym osoby niemające własnego dachu nad głową zaczynają poszukiwania ciepłego schronienia.
W Zielonej Górze pomoc osobom w kryzysie bezdomności oferuje kilka organizacji, których przedstawiciele omówili możliwości wsparcia w audycji „Wokół Miasta”.
Roman Romanowski, kierownik schroniska aktywizującego bezdomnych mężczyzn, które prowadzi Caritas diecezji zielonogórsko gorzowskiej wskazał, że w Zielonej Górze mają do dyspozycji ogrzewalnie, łaźnie, stołówkę i schronisko:
Małgorzata Jaskulska z chrześcijańskiej fundacji RONDO mówi, że obecnie w Zielonej Górze z ich pomocy korzysta 17 osób, które zamieszkały w domach treningowych. Jak dodaje, fundacja prowadzi też mapkę bezdomności, by streetworkerzy mogli dotrzeć do tych osób, które z różnych powodów nie przychodzą sami prosić o pomoc:
Małgorzata Mostowska z Fundacji Wzajemnej Pomocy Arka podkreśla, że poza udostępnieniem miejsca w schronisku, czy zagwarantowaniem wyżywienia, ich działania rozszerzone są także o wsparcie specjalistów z zakresu pomocy prawnej czy psychologicznej:
Podinsp. Małgorzata Stanisławska, rzeczniczka prasowa zielonogórskiej policji dodaje, że w sytuacji kryzysowej nie można być obojętnym. Pobyt na mrozie osoby chorej czy bezdomnej może zakończyć się tragedią:
Bartosz Sulczewski, dyrektor zielonogórskiej noclegowni zauważa, że w placówce przy ul. Bema od października pojawia się coraz więcej osób:
W Zielonej Górze przez całą dobę można uzyskać informacje o miejscach noclegowych, jadłodajniach i innych formach pomocy pod numerem tel. 800 109 160.