Falubaz wicemistrzem Polski par na żużlu. Stal na czwartym miejscu

Para RM Solaru Falubazu Zielona Góra Piotr Protasiewicz/Patryk Dudek zdobyła wicemistrzostwo Polski par. Mistrzostwo wywalczyła Unia Leszno w składzie Dominik Kubera/Piotr Pawlicki, która w turnieju w Gdańsku straciła ledwie 1 punkt. Drugi z lubuskich zespołów – Stal Gorzów – zajął 4 miejsce.

Falubaz zaczął od „tylko” 4-2 z ROWem Rybnik, bo parę Protasiewicz/Dudek przedzielił Szczepaniak.

Już w 4 biegu doszło do parowych derbów Ziemi Lubuskiej, a w nich znów kapitalny Protasiewicz wygrał, a Dudek objechał mistrza świata Zmarzlika. Falubaz wygrał 5-1 i po 2 startach wyrósł na faworyta zawodów.

W 7 biegu gorzowianie pokonali 4-2 miejscowe Wybrzeże – wygrał Zmarzlik, a Woźniak mocno musiał się namęczyć, żeby przywieźć 1 punkt.

Po 2 seriach startów Falubaz był na drugim miejscu za bezbłędną do tej pory Unią Leszno, a Stal zajmowała 4 pozycję.

Ósmy bieg przyniósł porażkę Falubazu 2-4 ze Spartą Wrocław – Dudek był drugi, Protasiewicz ostatni.

W 10 wyścigu pod taśmą Stal kontra Unia Leszno. Stal bez szans – przegrała 1-5 z leszczynianami choć Zmarzlik próbował zająć chociaż 2 miejsce. Nie udało się…

Chwilę później Falubaz objechał podwójnie Wybrzeże(trzecia trójka Protasiewicza) i wciąż był w grze o najwyższe cele.

Na koniec 4 serii gorzowianie zmierzyli się z Włókniarzem Częstochowa. Wygrali 4-2, bo Zmarzlika i Woźniaka przedzielił Miśkowiak.

Po 4 seriach nadal na czele była wygrywająca wszystkie biegi po 5-1 Unia Leszno, Falubaz był drugi z 4 punktami straty – tyle samo punktów miała Sparta Wrocław. Stal była już praktycznie bez szans na medale.

15 bieg właściwie zdecydował o mistrzostwie. Unia Leszno znów 5-1 „skasowała” Falubaz i wiadomo było, że ma tytuł. Falubazowi została już tylko szansa na srebro.

W kolejnej gonitwie Stal zremisowała ze Spartą Wrocław 3-3, a Unia już formalnie została mistrzem kraju.

18 bieg to wygrana Falubazu 4-2 z Włókniarzem i  Falubaz był blisko srebra.

19 wyścig to ostatni bieg Stali. Gorzowianie w końcu pewnie wygrali 5-1 z ROWem Rybnik.

Falubaz z kolei na koniec turnieju czekał na bieg Unii Leszno ze Spartą Wrocław, od którego zależał kolor medalu zielonogórzan. W nim Sparta przegrała 2-4 z Unią i zielonogórzanie w biegu o wicemistrzostwo Polski musieli zmierzyć się z duetem z Dolnego Śląska.

Dokładniej rzecz ujmując o srebro pojechali Piotr Protasiewicz i Maciej Janowski. Kapitan Falubazu wygrał i zielonogórzanie zdobyli srebrne medale!

Z Piotrem Protasiewiczem rozmawiał Marek Staniszewski:

Trener Falubazu Piotr Żyto cieszył się z medalu podopiecznych i powiedział, że chętnie medal MPPK zamieni na medal DMP :

1. Unia Leszno 29(Kubera 16, Pawlicki 13)
  2. Falubaz Zielona Góra 21 +3(Protasiewicz 13 + 3, Dudek 8)