IoT to nie przyszłość: to teraźniejszość firm, którym zależy na rozwoju i przewadze konkurencyjnej. Pozwala zminimalizować koszty pracy przedsiębiorstwa, a jednocześnie zwiększyć wydajność. Co można zyskać inwestując w systemy IoT?
Maszyny pod opieką algorytmów
W przemyśle wiele zależy od stanu poszczególnych maszyn i ich komponentów. Dlatego regularne profilaktyczne przeglądy stanowią stały element pracy. Tymczasem zamontowane w odpowiednich miejscach czujniki i radary pozwalają na bieżące skanowanie stanu technicznego zaawansowanych urządzeń i informowanie, kiedy pojawia się niepokojące zjawisko. W praktyce przeglądy i usuwanie usterek odbywa się wtedy, kiedy naprawdę jest to konieczne, minimalizując straty związane z przestojami i niwelując koszty drogich napraw.
Co więcej, zaawansowane algorytmy na podstawie dostarczanych przez czujniki danych mogą dokonywać obliczeń i w ten sposób diagnozować, jak można optymalizować poszczególne procesy, aby osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty. Efektem jest zmniejszenie kosztów energetycznych i unikanie marnowania zasobów.
Logistyka i informacja
Nowoczesne urządzenia takie jak RFID i lokalizatory GPS są powszechnie wykorzystywane w logistyce i produkcji zaawansowanych produktów. Pozwalają na bieżąco śledzić, na jakim etapie produkcji czy transportu znajdują się poszczególne towary. W ten sposób w dowolnej chwili można generować raporty na temat wydajności oraz sprawdzać, które elementy łańcucha dostawczego należy poprawić, by przyspieszyć pracę.
W praktyce może to oznaczać wyjątkowo szybkie dostarczanie produktów do sprzedawców czy klientów, a co za tym idzie — wykonywanie kontraktów w krótszym terminie i gotowość do podejmowania nowych projektów.
Bezpieczeństwo i komfort pracowników
Wiele dotychczas wykonywanych przez pracowników fizycznie prac może zostać oddelegowanych maszynom. Wspomniane przesyłanie informacji na temat stanu technicznego urządzeń sprawia, że kontrolerzy nie muszą na bieżąco znajdować się na hali produkcyjnej czy w pobliżu maszyn, aby czuwać nad ich sprawnością i wydajnością. W wielu gałęziach przemysłu dzięki IoT zniknęła potrzeba przebywania w niebezpiecznych warunkach. Możliwość zdalnego zarządzania parametrami poszczególnych urządzeń czy maszyn usprawnia pracę i zapewnia wygodę pracownikom.
Podsumowując, Industrial IoT przyspiesza procesy produkcyjne, ułatwia zarządzanie zasobami i poprawia bezpieczeństwo zakładów. Przedsiębiorstwa decydujące się na takie wdrożenia zyskują większą kontrolę nad kluczowymi etapami wytwarzania i dystrybucji, co przekłada się na wyższą jakość usług, krótszy czas reakcji na zmieniające się potrzeby rynku oraz obniżenie kosztów eksploatacji. Ta ewolucja stanowi fundament Przemysłu 4.0, w którym inteligentna analiza danych i automatyzacja procesów są nieodłącznym elementem budowania przewagi konkurencyjnej.
Dowiedz się więcej: https://www.internetum.com/industrial-iot-and-cloud-computing/