Czy połączenie Zielonej Góry z gminą wiejską było korzystne dla samorządów i ich mieszkańców? Przypomnijmy, do integracji doszło 10 lat temu. Miasto powiększyło się o 17 sołectw, a także otrzymało 100 mln zł z ministerstwa finansów.
W Radiu Zielona Góra rozpoczynamy cykl audycji poświęconych połączeniu samorządów. Dziś w programie „Sobota po 9.00” głos zabrali autorzy analizy podsumowującej proces integracji.
Piotr Dubicki, kierownik Biura Partycypacji Społecznej w Urzędzie Miasta Zielona Góra, przypominał, że ministerialna dotacja pozwoliła na szereg inwestycji na terenie sołectw. Mowa m.in. o remontach dróg, świetlic czy budowie pętli autobusowych oraz placów zabaw:
Prof. Piotr Kłyk, ekonomista z Uniwersytetu Zielonogórskiego, dodawał, że wielu mieszkańców sołectw z rezerwą podchodziło do obietnic władz miasta dotyczących podziału ministerialnej dotacji:
O połączeniu Zielonej Góry z gminą wiejską zdecydowali mieszkańcy 17 sołectw, którzy wzięli udział w referendum. Za integracją opowiedziało się około 53 procent głosujących.
Do tematu będziemy jeszcze wracać.
Polecamy
Minęło 10 lat od połączenia Zielonej Góry z gminą wiejską – ocena ekspertów
1 stycznia minęło 10 lat od połączenia Zielonej Góry z 17 sołectwami należącymi do gminy wiejskiej. Dzięki scaleniu samorządów do...
Czytaj więcejDetails