Muzeum Powstania Warszawskiego ze względu na ograniczenia związane z epidemią uruchomiło program lekcji muzealnych prowadzonych online. Zajęcia prowadzi zespół ponad dwudziestu pracowników muzeum, którzy opowiadają o drugiej wojnie światowej ze szczególnym uwzględnieniem Powstania Warszawskiego.
Muzealne lekcje online realizują podstawę programową, a jednocześnie są ubarwione zdjęciami, rekwizytami oraz historiami świadków historii.
Jak mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, program może być realizowany nie tylko na lekcjach historii, lecz także na języku polskim czy religii. Historie w nim zawarte dotykają wielu tematów związanych z drugą wojną światową – to między innymi dyskusja o tym czym, jest wojna i przed jakim wyborem stanęli młodzi ludzie ponad 75 lat temu.
„Lekcje będą prowadzić miłośnicy tematu. Młody człowiek będzie mógł posłuchać kogoś, kto umie występować, podyskutować i zobaczyć, że historia nie jest nudna” – powiedział dyrektor muzeum. Tematy lekcji są podzielone ze względu na wiek dzieci i młodzieży. Wśród nich znajdziemy między innymi te opowiadające o tym, kim byli konspiratorzy, jak wyglądają symbole powstańczej Warszawy oraz opowieść o dzieciach w walczącej stolicy.
Dla nieco starszych muzeum przygotowało lekcje o polskim wywiadzie, powstańczej broni oraz o piekle Starego Miasta. Jedna z lekcji opowiada także o dniu powszednim w Powstaniu Warszawskim. „Edukatorzy posługują się pamiątkami, artefaktami oraz oryginalnymi rekwizytami z czasów Powstania, dzięki temu ich historia jest o wiele bardziej autentyczna” – mówi Karol Mazur, kierownik działu edukacyjnego Muzeum Powstania Warszawskiego. „Jak radzili sobie z wodą, jak radzili sobie z higieną. Jak wyglądały stosunki międzyludzkie, opowiadamy na przykład o powstańczych ślubach. Na to nauczyciel nie ma czasu, my możemy to zrobić” – powiedział Karol Mazur.
Szczegóły dotyczące lekcji online prowadzonych przez Muzeum Powstania Warszawskiego znajdują się na stronie internetowej www.1944.pl. Program został wprowadzony ze względu na zamknięcie placówki z powodu epidemii. Jednak – jak zapewniają władze muzeum – po ustaniu pandemii placówka nadal będzie chciała edukować online.